Appen Kyrkguiden är gratis.
Foto: Per Hård af Segerstad

Kyrkguiden leder dig rätt med karta och kalender

Nyhet Publicerad Ändrad

Appen Kyrkguiden hjälper dig hitta kyrkor och gravkapell med mobiltelefonen. Du kan också se hur det ser ut i kyrkan och aktuella evenemang. Appen är gratis att ladda ner.

Hitta till kyrkan/gravkapellet när du vill och var än du är. Sök via kartan eller kyrkans/kapellets namn. I appen hittar du också kyrkornas händelser och gudstjänster. Du kan skapa en egen kalender med gudstjänster eller konserter du vill gå på och få en påminnelse så att du inte missar något. Lägg in den församling du vanligtvis besöker som favorit så har du alltid koll på vad som händer.

LADDA NER APPEN FRÅN APP STORE ELLER GOOGLE PLAY
Kyrkguiden i App Store (för iPhone)
Kyrkguiden i Google Play (för Android-telefoner)

Du kan också hitta Kyrkguiden genom att söka på "Svenska kyrkan" i App Store eller Google Play.