Ny kyrkoherde välkomnas i Stenkvista-Ärla församling

Nyhet Publicerad

På söndag, den 15 december, välkomnas Magnus Ludvigson som ny kyrkoherde i Stenkvista-Ärla församling.


Biskop Johan Dalman tar emot den nya kyrkoherden i en mässa där även kontraktsprost Pernilla Parenmalm medverkar. Musiker är Annika Hansander, som leder en för dagen hopsatt Projektkör, med Daniel Bergh på flöjt.

Efter mässan mingel i kyrkan.

Tid: Söndag den 15 december, kl 17.00
Plats: Stenkvista kyrka

Välkomna!


Magnus Ludvigson är född 1976 och prästvigdes 2003 för Stockholms stift. Han kom till Strängnäs stift och Eskilstuna församling/pastorat 2013, där han arbetade till 2019. Magnus kommer senast från en tjänst som vikarierade kyrkoherde i Frustuna församling.


För mer information:
Magdalena Öhrling
Biskopens adjunkt
Tel: 0152-234 11