Ny kyrkoherde välkomnas i Katrineholmsbygdens församling

Nyhet Publicerad

På söndag, den 31 oktober, välkomnas Ann-Sofie Kamkar som ny kyrkoherde i Katrineholmsbygdens församling.

Ann-Sofie Kamkar välkomnas som kyrkoherde i Katrineholmsbygdens församling.

Biskop Johan Dalman celebrerar och Ann-Sofie Kamkar predikar. Församlingens musiker medverkar med musik i "folkton". Efter mässan inbjuds till tårtmingel.

Tid: Söndag den 31 oktober, kl. 16:00
Plats: Floda kyrka

Ann-Sofie Kamkar prästvigdes för Stockholms stift den 10 januari 1988. Den största delen av sin prästgärning har hon tjänstgjort ute på Mälaröarna i Stockholm och kommer närmast från Ekerö pastorat där hon haft ansvar för öarna Adelsö och Munsö med världsarbet Birka-Hovgården. Hon började sin tjänst som kyrkoherde i Katrineholmsbygdens församling i januari men har inte välkomnats formellt på grund av pandemin.

- Här i Katrineholmsbygden har det firats gudstjänster och dop i mer än 800 år. Om det berättar inte minst alla medeltida kyrkobyggnader och dopfuntar som finns i församlingen. Uppdraget och utmaningen är att den kristna tron ska fortsätta att vara relevant och angelägen i tro och handling - i tusen år till! säger Ann-Sofie Kamkar. 

För mer information:
Magdalena Öhrling
Biskopens adjunkt
Tel: 0152-234 11