Ny kyrkoherde välkomnas i Daga församling

Nyhet Publicerad

På söndag, den 1 mars, välkomnas Pär Friberg som ny kyrkoherde i Daga församling.


Biskop Johan Dalman celebrerar och Pär Friberg predikar. I högmässan medverkar också kontraktsprost Markus von Martens och komminister Yvonne Bolin Bolorin. Dagakören, Juniorerna och Busiga Björnkören medverkar under ledning av Mari Lindskog.

Efter gudstjänsten serveras soppa i församlingshemmet.

 

Tid: Söndag den 1 mars, kl 11.00

Plats: Björnlunda kyrka

Välkomna!

 

Pär Friberg är 58 år. Han vigdes till präst 2010 för Stockholms stift. Han kommer närmast från en tjänst i Skarpnäcks församling. Pär Friberg tillträdde som kyrkoherde i Daga församling den 1 januari 2020.

 

 

För mer information:

Magdalena Öhrling

Biskopens adjunkt

Tel: 0152-234 11