Kyrkoherde välkomnas till Örebro pastorat

Nyhet Publicerad

På söndag, den 27 mars, välkomnas Anders Lennartsson som kyrkoherde till Örebro pastorat.

Biskop Johan Dalman celebrerar och Anders Lennartsson predikar. I högmässan medverkar även kontraktsprostarna i Närke samt flera anställda, ideella och förtroendevalda. Gudstjänsten sänds även live via pastoratets Youtube-kanal.

Efter högmässan bjuds på mingel, mat och musik i kyrkparken.

Tid: Söndag den 27 mars, kl. 11:00.
Plats: S:t Nicolai kyrka.

– Jag brinner för att kyrkan ska vara samhällsengagerad, angelägen och inriktad på samarbete. Vi blir helt enkelt bättre tillsammans med andra. Utåt för att vi kan uträtta mer ihop med andra och inåt för att vi blir starkare och mindre sårbara om vi i pastoratet hjälps åt, säger Anders Lennartsson.

Anders Lennartsson, 60 år, prästvigdes för Strängnäs stift 1986. Han har varit vikarierande kyrkoherde för pastoratet sedan 18 januari 2021. Den 1 maj 2021 blev han tillförordnad kyrkoherde. Dessförinnan har han arbetat tio år i Nikolai församling i Örebro, varav sju år som församlingsherde, samt 15 år i Glanshammars församling, varav nio som kyrkoherde.

För mer information:
Magdalena Öhrling
Biskopens adjunkt
Tel: 0152-234 11