En grupp ungdomar håller om varandra i en ring.
Foto: Nadine Minner /Ikon

IKON - ungledarutbildning

Nyhet Publicerad Ändrad

För dig som är konfirmerad, vill bli eller är aktiv ung ledare i din hemförsamling i Strängnäs stift och vill få relevant utbildning som ung ledare. På stiftsgården Stjärnholm den 21-23 oktober.

Varje IKON-helg är en ledarutbildning i sig själv och har ett speciellt tema. Oktobertemat är "Tryggare rum".

Syftet är att erbjuda unga ledare i Strängnäs stift kännedom om och möjlighet att använda verktyg för inkludering i sin egen verksamhet.

Under dagarna kommer vi att beröra frågor som: 

  • Varför behöver vi arbeta aktivt med inkludering?
  • Hur arbetar vi aktivt med inkludering?
  • Vad är ett normkritiskt perspektiv och hur hänger det ihop med inkludering?
  • Hur kan jag som unga ledare bli normmedveten och aktivt utmana och förändra normer som exkluderar?

Anmälan (senast 19/9) och mer info om program och kostnad hittar du på: https://www.trippus.net/ikonokt22 

Det är inte längre ett krav att gå IKON på hemmaplan eller IKON grund för att vara med på IKON, men vi uppmuntrar att man har någon form av grundläggande ledarutbildning på hemmaplan. Som ung ledare får man göra IKON direkt efter konfirmation och framåt.

Material för spridning

Här finns bilder att ladda ner för dig som vill sprida info om utbildningen t.ex. på församlingens instgram. Klicka på länken nedan så du får upp bilden i ett nytt fönster, sedan högerklicka på bilden och välj ”Spara bild som”. 

Förslag på text till inlägget:

”IKON är en ledarutbildning för dig som är konfirmerad och ny eller erfaren ung ledare i din församling. I höst har IKON temat Tryggare rum – verktyg för inkludering. Varför behöver vi arbeta aktivt med inkludering? Vad är ett normkritiskt perspektiv? Hur kan jag som unga ledare bli normmedveten och aktivt utmana och förändra normer som exkluderar Prata med din ledare i församlingen för att anmäla dig till kursen!”

Instagrambild tjej 1

Instagrambild tjej 2

Instagrambild kille 1

Instagrambild kille 2