Foto: Charlie Watz

Ett år sedan invasionen av Ukraina - musik för fred i Strängnäs domkyrka

Nyhet Publicerad

Ett helt år har förflutit sedan Ryssland invaderade Ukraina. På årsdagen, fredagen den 24 februari, uttrycker vi tillsammans vår längtan efter fred med musik och tal i Strängnäs domkyrka.

– Ännu mer behöver vi hålla fast vid hoppet. Ännu mer behöver vi vara det där hoppet för varandra. När vi står sida vid sida är det som när man öppnar en dörr till ett mörkt rum – det är inte mörkret som tränger ut utan ljuset som kommer in, säger biskop Johan Dalman som talar under kvällen.

Var: Strängnäs domkyrka.

När: fredagen den 24 februari, kl. 18.00.

Medverkande: Elif Haspolat med det ukrainska stränginstrumentet domra, Daniel Viklund, baryton, ensemble ur Oratoriekören, barn ur Änglakören och Seraferna, Oksana Moraz, Kateryna Shmyhun och biskop Johan Dalman.

Bland annat framförs Lacrymosa-satsen ur Howard Godalls Requiem, Eternal Light, där dikten ”Immortality” av Clare Harner förenas med den klassiska requietexten.