Svenska kyrkan ställer sig bredvid Fridays for Future, 21 april

Nyhet Publicerad Ändrad

Sedan augusti 2018 har Fridays for Future strejkat utanför riksdagen och krävt brådskande agerande för klimatkrisen. Nu väljer Svenska kyrkan Stockholms stift, att ställa sig bredvid dem. Kom och ställ dig med oss!

21 april 2023 klockan 9-ca14 utanför riksdagen

Kan du bara en timme, kom då en timme! Kan du hela dagen, så kom hela dagen! 

Du är varmt välkommen att mötas upp innan i S:t Jacobs kyrka för frukost med smörgås och kaffe, klockan 8.15, sen går vi tillsammans till riksdagen strax innan 9. Meddela elsa.levinson@svenskakyrkan.se om du kommer till frukosten. 

Annars så ses vi utanför riksdagen klockan 9 eller när du kan.

  • Kom gärna iklädd kyrkans profilkläder, präst-/diakonskjorta eller som du önskar.
  • Om du vill så får du gärna göra en skylt och ta med, kanske om klimaträttvisa.
  • Ta gärna med sittunderlag och kläder efter väder. 

Biskop Andreas Holmberg är på plats på förmiddagen och vi gör detta tillsammans med interreligiösa rådet i Stockholm. 

Vid frågor kontakta elsa.levinson@svenskakyrkan.se 

Därför är det så viktigt att vi gör detta tillsammans

Klimatkrisen är sannolikt den största gemensamma utmaningen som mänskligheten någonsin stått inför. Den påverkar oss alla som lever under samma himmel, på samma jord. Arbetet med denna kris måste få genomslag i flera olika politikområden och alla samhällssektorer.

Vi måste gå samman och höja vår röst för skapelsens skull, för livets skull,  för våra medmänniskors skull, för våra barnbarns och deras barnbarns skull.

Fridays for Futures krav som vi stöttar:

  1. Håll den globala temperaturökningen under 1,5 °C jämfört med förindustriella nivåer.
  2. Följ Parisavtalet.
  3. Säkerställ klimaträttvisa.
  4. Lyssna på den bästa förenade vetenskapen som för närvarande finns.

Läs mer om Stockholms stifts miljö- och klimatarbete

Gud såg att det var gott – Biskop Andreas Herdabrev om klimatet

UPPDATERAS LÖPANDE. Gud såg att det var gott – Att vara människa och kyrka i klimatnödens tid. Så heter biskop Andreas Holmbergs herdabrev, en uppmaning till fördjupning och förändring.

Hållbar utveckling

Idag vet vi att människors sätt att leva hotar de många processer i naturen som vi alla är beroende av. Gränserna för planetens möjligheter att föda och bära människan och andra arter håller på att överskridas. Till stor del beror det på att världens befolkning – främst i de rikaste delarna av den – använder resurser på ett ohållbart sätt.