Stenbrohults första kyrka
Vid Möckelns strand i Stenbrohult har funnits en kyrka sedan 1300-talet, antagligen tidigare än så. Kyrkan nämns för första gången i ett donationsbrev 1337. Vi vet inte så mycket om hur den första kyrkan såg ut, men det sägs att den hade kor och sakristia i sten och långhus i trä. Enligt traditionen byggde man med virke från Göteryds gamla kyrka, när de skulle bygga en ny i sten.
Planerna på ett långhus i sten avstannar under digerdöden. När befolkningen ökar bygger man istället läktare för att rymma alla.
Delar av den gamla kyrkans murrester finns kvar norr om dagens kyrka.
Den nya kyrkan
Inte förrän i början av 1800-talet återupptas planerna på en ny kyrka. Arkitekten H.Måsbeck ritar och 1830 tas den i bruk. En stor ändring är väderstrecken, nu placeras altaret i väster och tornet i öster. På den tidiga kyrkan låg tornet i väster och ingången vätte mot vattnet.
Kyrkan invigs av biskop Esaias Tegnér 1833 och då finns varken altartavla eller orgel. År 1836 kommer orgeln och 1876 altartavlan ”Jesu bergspredikan” som är målad av Bengt Nordenberg.
På norra väggen hänger ett medeltida krucifix och på södra väggen ett mindre från 1600-talet.
I vapenhuset finns läktarmålningar kvar från den gamla kyrkan. De är målade 1710 av Hans Brachwagen. Man kan särskilt lägga märke till bilden av Maria med sju svärd i hjärtat, en klassisk framställning av hennes sju smärtor.
Den stora orgeln byggdes 1960 av Olof Hammarberg. 1983 tillkom kororgeln med 6 stämmor och cymbalstjärna, byggd av Ingmar Johnson i Långaryd.
Carl von Linné
Carl von Linné föddes och växte upp i Stenbrohults församling. Hans far var kyrkoherde och efterträddes senare av Carls bror Samuel Linneus. Den prästgård där Linné växte upp låg söder om kyrkan, där statyn gjord av Gerda Sprinchorn står. Porträttet av Linné till vänster om altaret, är en kopia från 1841 av P. Berggren av Roslins kända målning från 1775.
År 1763 skänkte kyrkoherde Samuel och hans fru Anna, sockenbudskalken som fortfarande används när någon vill ta emot nattvarden i sitt hem. På kalken är bibelordet 1 Joh 1:7 ingraverat: men om vi vandrar i ljuset, liksom han är ljuset, då har vi gemenskap med varandra, och blodet från Jesus hans son renar oss från all synd.