Lyssna

Medlemsbrev december 2019

Det mesta stavas just nu LUCIA – en vacker tid där ljusdrottningen har blivit en stark symbol för det rätta, det sanna.

Hej alla!

Här kommer en snabb uppdatering av vårt närmaste program i kyrka och församling.

Det mesta stavas just nu LUCIA – en vacker tid där ljusdrottningen har blivit en stark symbol för det rätta, det sanna. Särskilt uppskattad är hon i Skandinavien men vi märker att även här i Frankrike är Lucia mycket uppskattad – inte för inte är hon ett katolskt helgon.

Lördag den 7 december kl 18.00 inleds vårt firande uppe i Haut de Cagnes, där borgmästare Nègre traditionsenligt kröner årets Lucia i slottskyrkan, St Pierre. Efter det att Luciatåget vandrat ut i svala kvällningen är vi alla inbjudna till ett mingel-party på Place du Château där byföreningen bjuder på Vin Chaud och vi på pepparkakor.

På själva Lucia-dagen den 13 december framträder vår Luciakör på Place Masséna, kl 17.00 (inne på Vinterlandskapets område), Nice borgmästare och vår konsul Johan Wretman håller korta och hjärtliga tal.

Luciakonsert i Holy Trinity Church kl 19.30 med stor repertoar, solist och recitationer. Glöggmingel i the Hall efteråt. Konsertpriset: 10 Euro, betalas på plats.

Men…allt är inte Lucia. Imorgon söndag far Kyrkbilen till S:t Raphaël för Adventsgudstjänst i mysiga St Johns Anglican Church. Kl 16.00. Efter gudstjänsten där Hans Jonsson spelar trombon, smakar vi på årets Kyrkglögg och har möjlighet att handla från Julbasarens matstånd.

Varmt välkomna till något eller alla av dessa evenemang!

En oturlig och tråkig sak är att församlingens kyrkomusiker Marie Dimpker har blivit dålig och är sjukskriven. Vi hoppas på snar bättring och ett varmt välkommen tillbaka Marie. Utlandskyrkan är en skör organisation i det avseendet att få av oss är ersättningsbara. Det finns en präst och en musiker. Men med mångas goda vilja, insatser och ”kavla-upp-ärmarna”-inställning, så klarar vi högtider och evenemang. Stort tack!

Med hopp om en fortsatt fin Adventstid och en vacker Lucia!

Allt gott!

Richard Aspegrén
Kyrkoherde

Ps. Igår fick jag budet att Mippe Wachtmeister har avlidit i sin hembygds Skåne. Vemodigt. Mippe har, som många av oss vet, betytt oerhört mycket för församlingen här, ända från allra första början. Jag hade glädjen att lära känna henne. En strong, stundtals sträv person med mycket humor – aldrig rädd att hjälpa till med vad som behövdes. Ett särskilt avtryck gjorde Mippe genom att sy upp en rad mässhakar och andra textilier för prästens och kyrkans bruk – ibland med tyger av Ingeborg Stilles fantastiska aftonkläder. Se där ett utmärkt sätt att mixa sakralt och profant: en symbol för hur våra egna liv ser ut. Genialt.

Frid över Mippe Wachtmeisters minne.