Andaktsrum i Kyrkans hus, Söderala
Lyssna

Andaktsrum i Kyrkans hus, Söderala

Om du vill ha en liten vigsel med bara få närvarande eller dop med 10-12 personer kan du använda vårt fina lilla andaktsrum i Kyrkans hus, Söderala. Naturligtvis passar det även bra till samtal eller andakt.

Som du ser finns det ett altare, ett litet knäfall och några stolar men framför allt en mycket vacker altartavla med belysning som egentligen är ett fönster från Söderala kyrkas senaste renovering.

Du är mycket välkommen att höra av dig till vår pastorsexpedition om du vill använda andaktsrummet i stället för kyrkan. Det kan ju ibland vara så att kyrkan känns stor om man är få och då är detta ett bra alternativ.

Andaktsrummet används flitigt under terminerna. Personalen har andakt där varje vecka och barnverksamheten använder rummet för sångstunder, bön och en stillsam avslutning på den aktivitet som har varit.