Lyssna

Nyhet / Publicerad 15 april 2025

Uppsala katedralsångare besöker Kusmarks kyrka.

Uppsala katedralsångare är Uppsala domkyrkas minsta kör. Den bildades 2008 och består av 16 medlemmar, alla med lång erfarenhet från Uppsalas rika körliv. Lördag 3 maj kl. 16.00 ger katedralsångarna konsert i Kusmarks kyrka. Söndag 4 maj sjunger de i gudstjänsten tillsammans med Motettkören.

Flera av katedralsångarnas medlemmar har också musiken som sitt levebröd. Körens ambition är att ta sig an och gestalta musik som inte framförs så ofta. Repertoaren sträcker sig från den äldsta musiken till nykomponerade kompositioner, då ofta direkt tillägnade kören. Bland kompositörerna hör vi August Söderman, Otto Olsson och mer nutida som Sven-David Sandström och Sven-Erik Bäck. 

Besök körens hemsida här

 

Konserten går under rubriken Vår Fader och vi får bland annat musik av Palestrina, Mendelsohn och Stravinskij (Pater Noster/Fader vår). 

 

KUSMARKS KYRKA 
LÖRDAG 3 MAJ KL. 16.00
Fri entré, kollekt. 

 

I högmässan i Kusmark 4 maj sjunger dessutom Uppsala katedralsångare och Motettkören tillsammans, bl. a. i dubbelkör.

Katedralsångarnas ledare Ulric Andersson är utbildad kyrkomusiker, körpedagog, sångpedagog samt operasångare. Han har haft en internationell karriär som operasångare och sjungit de flesta stora operarollerna som hjältetenor med partier såsom Lohengrin, Siegmund, Erik, Florestan, Cavaradossi, Hoffmann m.fl. på repertoaren. Ulric har också varit tenorsolist i de flesta större oratorierna. Han har även dirigerat flertalet av de sakrala verken för kör och orkester, såsom Bachs juloratorium, Matteuspassion, Johannespassion, h-mollmässa, Verdis Requiem, Cherubinis Requiem, Mozarts Requiem, Händels Messias m.m. Utöver sin karriär som operasångare har han under flera år även undervisat i sång på Musikhögskolan i Malmö samt varit utbildningsledare för kyrkomusikerutbildningen på dåvarande Ersta Sköndal högskola. Ulric är sedan 2013 domkyrkoorganist i Uppsala.


Kuriosa:

Hilding Carlssons och Ulric Anderssons vägar har i många år korsats och de har hållit regelbunden kontakt i över 40 år. Bland annat har Hildings Motettkör vid ett par tillfällen besökt Uppsala domkyrka och sjungit i mässan, senast hösten 2024. Nu tyckte Ulric att det var dags att avlägga ett besök i Hildings hemtrakter vilket vi ju alla tycker är en särdeles god idé! 

Mer information, kontakta

Hilding Carlsson

Hilding Carlsson

Kantor i Kågedalens församling, Svenska kyrkan Skellefteå