Stories med Muharrem Demirok

Nyhet Publicerad

I nästa Stories möter vi Centerpartiets ledare Muharrem Demirok född 1976 och uppvuxen i Vårby gård. Som uppvuxen med en förälder från Turkiet har han genom livet mött både fördomar och uppförsbackar.

Muharrem brinner för alla barns möjlighet att få göra en livsresa. Skolan och trygghetsfrågor ligger honom varmt om hjärtat, liksom engagemanget för klimatet och förutsättningarna för att vi ska kunna bo och leva i hela Sverige. 

Stories startar i stora salen 17.00, parallellt med IRIS, vår HBTQAI+- mötesplats i Lilla salen och, inte minst, så pågår Hamburgerkvällen. Köp med dig en hamburgare eller kom in med en kopp kaffe eller te och lyssna på Muharrems livsresa, om utmaningar, möjligheter, och identitet.

Stories leds av vår diakon Beat Lindberg i Stora salen i Skärholmens kyrka.