Jazz i kyrkan

Nyhet Publicerad Ändrad

Ulf Johansson Werre är en av våra främsta jazztrombonister. Han är också pianist, vokalist, kompositör, arrangör och orkesterledare. Listan kan göras lång. Lördag den 18 november kommer han till Uppenbarelsekyrkan med progammet Tribute to J.J. Johnson and Stan Getz

–Han har dessutom med sig en av USA:s främsta saxofonister Harry Allen. Kvällen bjuder även på ett jazzförband från Södra Latin, berättar Saltisbon Stefan Gustafson som denna kväll kommer återfinnas vid flygeln.

Tribute to J.J. Johnson and Stan Getz, Lördag 18 november kl 17.00,
Uppenbarelsekyrkan, entre 200 kr.  Överskottet till Svenska kyrkans internationella arbete. Biljetter: Synsam Saltsjöbaden • Saltsjöbadens Bokhandel • Vid entrén 1 tim före konsert. Förband från kl 16.30: Jazzensemble från Södra Latin.

Medverkande

Harry Allen är en av USAs främsta saxofonister. Han finns med på stort antal inspelningar med bl.a. Ray Brown, Tony Bennet, Tommy Flanagan. Han har fått ett antal utmärkelser bl.a. från Japan's Swing Journal Magazine,  CD Tenors Anyone? vann t.ex. Gold Disc Award.

 

Ulf Johansson Werre är en av Sveriges största jazzprofiler. En trombonist i världsklass som fått att stort antal utmärkelser! Han kommer t.o.m. få sin hedersdoktorshatt i jan. från Uppsala Universitet i jan. 2018! Ulf är bla. Känd för fleråriga samarbete med Arne Domnérus, Ove Lind/Lars Erstrand och Gugge Hedrenius samt Radiojazzgruppen.

 

Stefan Gustafson -pianist (och även trumpetare). Frilansmusiker sedan 30 år som även skrivit musik för TV och teater. Hörs ofta i jazzkretsar och är t.ex. pianist i Bernt Rosengren Quartet som släppt 4 Cds -bl.a. CDn I’m Flying som vann ”Gyllene Skivan” 2010. Stefan undervisar vid Södra Latins Musikgymnasium och Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.

 

Patrik Boman -frilansmusiker som spelat med flera av jazzens stora bl.a. Benny Golson och Stacey Kent. Patrik har flera musikhögskolaexamina och har även producerat ett stort antal CDs på sitt eget bolag. Med eget band hade Patrik stora framgångar med bl.a. Lisa Ekdahl.

 

Oscar Johanson Werre är ett av Sveriges unga trumgenier, just nu student på Kungliga Musikhögskolan Sthlm.  Oscar fick nyligen Ivar Rondins musikstipendium.