Fira med Thomas!

Nyhet Publicerad

Söndag 23 september är alla som vill välkomna att vara med och fira med Thomas. Mässa, konsert, mingel och tårta.

Söndag 23 september är alla som vill välkomna att vara med och fira med Thomas.

Dagen går i musikens tecken och inleds med en mässa kl 11.00 med många musikinslag. Det blir körsång av Saltsjöbadens kyrkokör och stråkmusik med Anna-Karin Reuterhäll och Lena Thyregård. Efter mässan är alla som vill välkomna på lunch och 50-årstårta i församlingshemmet.

 Klockan 16.00 är det dags för en konsert med musik som har betytt mycket för en 50-åring. Det blir musik som kanske inte så ofta hörs i kyrkan. Bland låtskrivarna hittar vi U2, Sting, Beatles, Bryan Adams, Elvis, Clapton m fl. Medvekar gör Lena Swanberg, sång, Stefan Gustafson trumpet, piano, Ola Bengtsson gitarr m fl

Välkommen!


PS Denna 50-åring behöver inga presenter, men en gåva till församlingens diakoni (Bankgiro 119-3440) är alltid välkommen oavsett anledning...