Foto: Arne Hyckenberg

En förmiddag om begravning och sorg

Nyhet Publicerad

Lördag 20 oktober kl 08.30-12.00, Saltsjöbadens församlingshem

Döden, döden, döden”. Astrid Lindgren brukade på ålderns höst skämta om att hon och hennes systrar alltid inledde sina telefonkonversationer så: Döden. Döden. Döden. Sedan var det jobbiga avklarat och man kunde gå vidare och prata om annat. Det är en rolig historia, väldigt typisk Astrid Lindgren, men sammanfattar också på ett bra sätt vårt komplicerade förhållande till att livet faktiskt tar slut en dag.

Nu bjuder vi in till en förmiddag lördag 20 oktober där vi informerar, samtalar och besvarar frågor kring död, begravning och sorg. Vad händer när någon dör? Vilka är de första samtalen? Vad får man? Vad får man inte?

Välkommen till en dag när vi informerar, samtalar och besvarar frågor kring död, begravning och sorg. Du möter representanter för begravningsbyrå och kyrkogård, präst och musiker. Guide denna dag är Lennart Koskinen.

OBS Anmälan senast onsdag 17/10: 08-748 19 00 eller
saltsjobaden.forsamling@svenskakyrkan.se

UR PROGRAMMET

Vad händer när
någon dör? Praktiskt och med mig som människa
Begravningsplatsernas historia
Begravningsekonomi
Skogsö – vår
begravningsplats När ringer man
begravningsbyrån?
Vad gör begravningsbyrån
Ritualen och musiken
Mötet med sorgen
Bilder ur ”livet med
döden”