Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Roslagens östra pastorat Besöksadress: Kyrkogatan 4, 76130 Norrtälje Postadress: Box 15, 76121 Norrtälje Telefon:+46(176)79900 E-post till Roslagens östra pastorat

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Samtal & själavård

Välkommen att kontakta oss - ingen fråga är för stor eller liten.

Livet kan vara komplicerat och ibland kan det vara skönt att få prata med någon utomstående, ingen fråga är för stor eller liten. Att få prata med någon som lyssnar och samtidigt höra sig själv och sina tankar kan ha stor betydelse. Att få dela det man bär på med någon kan vara befriande och hjälpa oss att orka framåt.

Vi präster och diakoner möter människor i alla åldrar och vill vara ett stöd genom enskilda samtal och själavård. Vi har tystnadsplikt och samtalen är kostnadsfria.

 

Kontakt

ESTUNA-SÖDERBYKARL, LOHÄRAD OCH ROSLAGSBRO-VÄTÖ FÖRSAMLINGAR

Församlingsherde Fredrik Ekström, tel 0176-26 79 74.
fredrik.h.ekstrom@svenskakyrkan.se

LÄNNA, BLIDÖ OCH RIALA FÖRSAMLINGAR

Församlingsherde Per Mellqvist, tel 0176-26 79 76.
per.mellqvist@svenskakyrkan.se

Komminister Anders Elvin, tel 0176-26 79 74.
anders.elvin@svenskakyrkan.se

NORRTÄLJE-MALSTA FÖRSAMLING

Församlingsherde Ninna Birkoff, tel  0176-774 31.
ninna.birkoff@svenskakyrkan.se

Församlingspräst (även finsktalande) Annika Stenvall,
tel 0176-774 34. annika.stenvall@svenskakyrkan.se

Församlingsdiakon Anna Rydberg Nilsson, tel 0176-774 95,
072-526 49 51. anna.rydberg.nilsson@svenskakyrkan.se

Fängelsediakon Inga-May Petersson , tel 0176-749 43,
072-526 56 20. inga-may.petersson@svenskakyrkan.se

Församlings- & sjukhusdiakon Eva Romar-Heimdahl,
tel 0176-774 44. eva.romar-heimdahl@svenskakyrkan.se

RÅDMANSÖ OCH FRÖTUNA FÖRSAMLINGAR

Församlingsherde Jakob Bäcklund, tel 0176-766 03.
jakob.backlund@svenskakyrkan.se

Komminister Louise Rimenius, tel 0176-766 05.
louise.rimenius@svenskakyrkan.se 

VÄDDÖ FÖRSAMLING

Församlingsherde Lars-Åke Johansson, tel 0176-524 11.
lars-ake.johansson@svenskakyrkan.se

Komminister Kristina Pettersson, tel  0176-524 16.
kristina.b.pettersson@svenskakyrkan.se