Lyssna

NYFIKEN PÅ KRISTEN TRO?

Vill du veta mer om kristen tro? Läs mer här på hemsidan eller delta i kursen: "Nyfiken på kristen tro" (startar 3 september). Du kan även konfirmera dig som vuxen.

Nu finns det en ny chans att delta i ”Nyfiken på kristen tro”- var med du också!

Är du nyfiken, tveksam, skeptisk eller fundersam på vad kristen tro är då får du chansen att tillsammans med andra undersöka grunderna!

Vid sju tillfällen, varannan onsdag klockan 17.30-19.30 samtalar vi kring olika ämnen. Varje träff innehåller en enkel kvällsmat, ett kortare inspelat föredrag om kvällens ämne och samtal kring det vi sett och det vi funderar på. Det är helt enkelt en öppen, informell och ärlig plats för att utforska och diskutera livets stora frågor tillsammans med andra.

Teman för träffarna:

3 september: Jesus – Vem är han, vad är han, har han funnits?

17 september: Korset – Varför dog Jesus och varför är det viktigt?

1 oktober: Bönen – Hur och varför ska jag be?

15 oktober: Bibeln – Hur och varför ska jag läsa bibeln?

29 oktober: Den heliga Anden – Vem är den helige Anden och vad gör den?

12 november: Ondskan – Hur kan jag förhålla mig till ondskan?

26 november: Kyrkan – Vad ska jag med kyrkan till?

Kom ensam eller ta med dig en vän. Startdatum 3 september, sista anmälan 1/9 till erik.holke@svenskakyrkan.se eller ring 036 39 05 93

Vill du konfirmera dig som vuxen? Var med på träffarna om Nyfiken på kristen tro och bestäm dig sedan om du vill konfirmera dig.