Pressmeddelande / Publicerad 1 september 2022 09:31
Andakter och pilgrimsvandring för klimatet
Idag, den 1 september, inleds Skapelsetid världen över. I Växjö stift firas det lunchandakter på klimattema runtom i stiftets kyrkor och nu på lördag blir det pilgrimsvandring för klimatet och lovsångsmässa för unga i Växjö.
– Skapelsetid, på engelska Season of creation, är ett gemensamt, ekumeniskt initiativ där kyrkor över hela världen visar hur viktigt det är att i gudstjänsten lyfta frågor som rör vårt förhållande till skapelsen, säger Sara Nodmar, klimatstrateg på Växjö stiftskansli.
Skapelsetid pågår från 1 september till den 4 oktober. Under den perioden kommer det att firas lunchandakter på klimattema i många kyrkor i Växjö stift. En lista på de kyrkor som hittills har anmält sig finns nedan.
På lördag den 3 september är alla välkomna att följa med på Global walk for future,en pilgrimsvandring för klimatet runt Växjös sjöar. Klockan 13.30 är det samling vid Växjö domkyrkas port. Ingen anmälan krävs. Vandringen leds av klimatstrateg Sara Nodmar och Jonas Hammarström, församlingspedagog i Växjö pastorat.
– Temat för vandringen är vattnets livgivande flöde och tillsammans ber och lovsjunger vi skapelsen, säger Sara Nodmar.
Deltagarna är tillbaka vid domkyrkan cirka 17:30, lagom till lovsångsmässa i Skapelsetid klockan 18.00 i Växjö domkyrka. Biskop Fredrik Modéus leder lovsångsmässa tillsammans med Svenska Kyrkans Unga.
Andakter i Skapelsetid i Växjö stift
2/9 Sofiakyrkan, Jönköping
3/9 Lovsångsmässa i Skapelsetid, Växjö domkyrka
7/9 Bodafors kyrka, Nässjö pastorat
12/9 Bankeryds församling
14/9 Vislanda kyrka, Vislanda-Blädinge församling
20/9 Emmaboda pastorat
21/9 Kristinebergskyrkan, Oskarshamns församling. Global walk for future
26/9 Sankt Sigfrids folkhögskola, Växjö
27/9 Gislaveds kyrka, Gislaveds pastorat
Kontakter
Sara Nodmar
klimatstrateg
-
Direkt: 0470773813
- E-post: sara.nodmar@svenskakyrkan.se