Skara stift sporrar entreprenörer att bli mer klimatsmarta

Nyhet Publicerad

Prästlönetillgångarna i Skara stift är en stor aktör inom skogsförvaltning, och tillsammans med utvalda entreprenörer arbetar de för ett uthålligt skogsbruk. I ett pilotprojekt under våren 2020 provar de ett smart verktyg för att kunna mäta och kontrollera koldioxidutsläpp – och planen är att arbetssättet ska bli verklighet hos fler av deras entreprenörer.

–      Det handlar om att bruka men inte förbruka. Svenska kyrkans medlemmar och intressenter förväntar sig mycket av oss och vi måste vara framstående när det gäller miljöarbete. Därför arbetar vi långsiktigt med utvalda entreprenörer som vi försöker sporra till att bli ännu mer klimatsmarta, säger Gert Adolfson som är egendomschef i Skara stift. 

Läs mer på Prästlönetillgångarnas webbplats