Storpublik när nya Kyrkcenter invigdes

Nyhet Publicerad Ändrad

En stor publik strömmade in genom dörrarna när Kyrkcenter invigdes med tal, musik och gofika lördagen den 30 september.

Ett mysigt sorl fyllde huset under fyra timmar medan de hundratals besökarna bland annat lyssnade på musik och njöt av kaffe, tårta och hamburgare. I nedre plan - numera med ansiktet vänt mot kyrkparkeringen - huserade barnverksamheten med höstpyssel och lek.

Foto: Anders Sandlund
Anders Sandlund

Under öppet hus-dagen blev det fina sångframträdanden av Mosaik och Sångträffen och presentation av allt från Acts biståndsarbete till verksamhet på teckenspråk. 

Kommunalråd Kata Nilsson lyfte fram Svenska kyrkans medmänskliga värdegrund som gör Piteå till en varmare plats. Framför allt såg hon ”en mötesplats för tröst, lek, glädje, kultur och gemenskap”.

Foto: Anders Sandlund

Kyrkorådets ordförande Sven Ivar Lidström och Kyrkofullmäktiges ordförande hoppades i sitt tal ”att Piteborna ska känna glädje över den samhällsresurs kyrkan vill vara” medan kyrkoherde Richard Asplund riktade ett särskilt välkommen till EFS Piteå som tar plats i lokalerna och därmed stärker samarbetet med Svenska kyrkan ytterligare.

Foto: Anders Sandlund

Peter Roslund, kyrkofullmäktiges ordförande, fick hjälp av barnbarnet Signe med bandklippningen och prästen Ola Marklund spelade en specialkomponerad trumpetfanfar.

Fastighetschef Marika Berglund berättade om bygget och Morgan Stenberg, Piteå museum, satte historiskt ljus på området.

 

Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund

Det var många besökare även vid söndagens mässa. Efteråt serverades kyrkkaffe - i nya Kyrkcenter förstås!

Många av våra verksamheter tar nu plats i Kyrkcenter, men du hittar oss också exempelvis i Margretelund, i Infjärdens kyrka och i Furubergskyrkan. Höstens och vinterns program är fyllt med aktiviteter och mötesplatser. Hoppas att vi ses!

Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund
Foto: Anders Sandlund