Foto: Shutterstock

Spotify Business lägger ner – Så här gör du för att ha inspelad musik i kyrkan

Nyhet Publicerad Ändrad

Piteå församling spelar endast laglig musik via CD-skivor eller USB-minne.

Med jämna mellanrum kommer önskemål om att via församlingens ljudsystem spela upp egen musik vid gudstjänster och dop, bröllop och begravningar. Piteå församling har tagit beslut om att Spotify inte får användas, eftersom Spotify Business upphör. Spotify kommer därför endast att vara tillåtet för privatpersoner att använda.

Det privata Spotify-abonnemanget får inte spelas i offentlig miljö. Vid dop, bröllop och begravningar, där det finns önskemål om att spela upp en låt eller sång, kan detta göras via CD-skiva eller en nedladdad låt från exempelvis Itunes. Det hela handlar om licens/royalties till skivbolagen. Vid köp av CD eller Itunes betalas licens/royalties vid köpet och genom församlingens avtal med STIM har församlingen rätt att spela upp musiken offentligt.

Alla kyrkor och kapell i Piteå församling kommer rustas så att det är möjligt att spela upp musik via CD-skiva eller USB-minne.

Prata gärna med prästen som ni har kontakt med i förväg så att provspelning kan göras.

Kyrkoherde Mats Björk
Piteå församling 2018-10-26