Foto: Sofia Ahlin

Föreläsning: Torbjörn Svensson

Nyhet Publicerad Ändrad

När synen och hörseln försvinner, vem är jag då? Välkommen till föreläsning med Torbjörn Svensson lördag 15 februari kl. 14.00 i Föreningshuset, Gammelstadsv. 4 i Öjebyn.

Lördag 15 februari kl. 14.00
Föreningshuset, Gammelstadsv. 4, Öjebyn
Föreläsningen sker på teckenspråk och talad svenska.
Mingel från kl. 13.00. Fika, 35 kr. Fri entré.

Hur är det att en dag – mitt i livet – få beskedet att man har dövblindhet? Vara yrkesverksam som lastbilschaufför och behöva byta ut friheten bakom ratten i lastbilen mot en vit käpp för att känna sig fram längs med ett ledstråk. Att få en försämrad syn, en försämrad hörsel – innebär det automatiskt ett försämrat liv?

Torbjörn Svensson berättar personligt om hur det är att leva med dövblindhet, överleva en medföljande livskris men också om att resa sig igen. Torbjörn har genom sitt äventyrskoncept Deafblind Challenge gett sig på utmaningar som ingen annan med dövblindhet gjort tidigare.

Samarr: FSDB Nord, Piteå Dövas Förening, Piteå församling.