Ledamöter kyrkofullmäktige

Kyrkofullmäktiges ledamöter för mandatperioden år 2022-2025

ORDINARIE


Arbetarepartiet Socialdemokraterna:
Carl Henrik Lekman
Berit Segerlund, berit.segerlund(a)svenskakyrkan.se
Jonas Bergqvist
Clara Hultqvist
Roger Lindahl
Rosita Olsson Palmberg, rosita.olsson-palmberg(a)svenskakyrkan.se

PoSk – Politiskt obundna i Svenska kyrkan:
Britt-Marie Winther, britt-marie.winther(a)svenskakyrkan.se
Ylva Borg, ylva.borg(a)svenskakyrkan.se
Marie Ljustermo, marie.ljustermo(a)svenskakyrkan.se
Claes Robell, claes.robell(a)svenskakyrkan.se
Anders Lindhoff, anders.lindhoff(a)svenskakyrkan.se
Stellan Sandström, stellan.sandstrom(a)svenskakyrkan.se

Borgerligt alternativ:
Ingela Gardner, ingela.gardner(a)svenskakyrkan.se
Mert Lepik, mert.lepik(a)svenskakyrkan.se
Gunnar Hallberg, gunnar.hallberg(a)svenskakyrkan.se
Celine Alfredsson, celine.alfredsson(a)svenskakyrkan.se
Peter Östlund

Levande kyrka:
Magnus Hultgren, magnus.hultgren(a)svenskakyrkan.se
Rolf Ericsson, rolf.ericsson(a)svenskakyrkan.se
Marianne Knutsson, marianne.knutsson(a)svenskakyrkan.se
Arne Ekstrand, arne.ekstrand(a)svenskakyrkan.se

ÖPPEN KYRKA – en kyrka för alla
Linda Rapp, linda.rapp(a)svenskakyrkan.se
Elisabeth Lanner, elisabet.lanner(a)svenskakyrkan.se
Lennart Berneklint, lennart.berneklint(a)svenskakyrkan.se
Lea Vaattovaara

Centerpartiet i Svenska kyrkan:
Annette Denborg, annette.denborg(a)svenskakyrkan.se
Björn Pålhammar, bjorn.palhammar(a)svenskakyrkan.se
Isa Wiman
 
Sverigedemokraterna
Daniela Westrin
Christofer Hedlund
Richard Gruvell

ViSk – Vänstern i Svenska kyrkan:
Ed Vivenius, ed.vivenius(a)svenskakyrkan.se

 

ERSÄTTARE

Arbetarpartiet Socialdemokraterna:
Dan Jonsson
Josephine Emtevik
Lars Westerlund
Sofia Almgren

PoSk – Politiskt obundna i Svenska kyrkan:

Lena Karlsson
Nils Södling
Britt-Marie Loddby

Borgerligt alternativ:
Gunilla Westin
Conny Söderström
Mats Höjbrandt

Levande kyrka:
Bertil Palmqvist
Kerstin Nilsson

ÖPPEN KYRKA – en kyrka för alla
Sven Ragnelid
Niklas Sinner

Centerpartiet i Svenska kyrkan:
Henrik Olsson
Ingemar Eriksson

Sverigedemokraterna
Annette Ericson
Pia Westrin
 

Sammanträden

Kyrkofullmäktiges sammanträden är offentliga och hålls i allmänhet i Åkersberga kyrka. Normalt sammanträder fullmäktige tre gånger per år.