Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan i Österåker Besöksadress: Bergavägen 13, 18421 Åkersberga Postadress: Box 46, 18421 Åkersberga Telefon:+46(8)54084500 E-post till Svenska kyrkan i Österåker

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Ledamöter kyrkofullmäktige

Kyrkofullmäktiges sammanträdestider 2019: 21 mars, 23 maj, 19 september, 7 november.

Kyrkofullmäktiges ledamöter för mandatperioden år 2018–2021

ORDINARIE


Arbetarpartiet socialdemokraterna:
Jörgen Palmberg, jorgen.palmberg(a)svenskakyrkan.se
Birgitta Karlsson, birgitta.karlsson(a)svenskakyrkan.se
Lars Starkerud, lars.starkerud(a)svenskakyrkan.se
Josephine Emtevik, josephine.emtevik(a)svenskakyrkan.se
Christoph Kind, christoph.kind(a)svenskakyrkan.se
Birgitta Agervi, birgitta.agervi(a)svenskakyrkan.se
Jonathan Demant, jonathan.demant(a)svenskakyrkan.se
Berit Segerlund, berit.segerlund(a)svenskakyrkan.se
Mats Larsson, mats.larsson3(a)svenskakyrkan.se
Karin Heneryd, karin.heneryd(a)svenskakyrkan.se

PoSk – Politiskt obundna i Svenska kyrkan:
Clas Boström, clas.bostrom(a)svenskakyrkan.se
Anette Lannermo, anette.lannermo(a)svenskakyrkan.se
Anders Lindhoff, anders.lindhoff(a)svenskakyrkan.se
Britt-Marie Winther, britt-marie.winther(a)svenskakyrkan.se
Claes Robell, claes.robell(a)svenskakyrkan.se

Borgerligt alternativ:
Ingela Gardner, ingela.gardner(a)svenskakyrkan.se
Mert Lepik, mert.lepik(a)svenskakyrkan.se
Gunnar Hallberg, gunnar.hallberg(a)svenskakyrkan.se
Celine Alfredsson – 2:e vice ordförande, celine.alfredsson(a)svenskakyrkan.se
Pär Lindfors, par.lindfors(a)svenskakyrkan.se
Marianne Lindner Löfgren, marianne.lofgren(a)svenskakyrkan.se

Levande kyrka:
Rolf Ericsson – ordförande, rolf.ericsson(a)svenskakyrkan.se
Marianne Knutsson, marianne.knutsson(a)svenskakyrkan.se
Mats Broström, mats.brostrom(a)svenskakyrkan.se
Jan Winberg, jan.winberg(a)svenskakyrkan.se
Magnus Hultgren, magnus.hultgren(a)svenskakyrkan.se
Kerstin Nilsson, kerstin.nilsson4(a)svenskakyrkan.se

Centerpartiet i Svenska kyrkan:
Anette Denborg, anette.denborg(a)svenskakyrkan.se
Michaela Haga, michaela.haga(a)svenskakyrkan.se
Björn Pålhammar, bjorn.palhammar(a)svenskakyrkan.se

ViSk – Vänstern i Svenska kyrkan:
Ed Vivenius, ed.vivenius(a)svenskakyrkan.se

 

Ledamöter utan nomineringsgrupp:

Elisabeth Lanner, elisabet.lanner(a)svenskakyrkan.se
Sven Ragnelid – 1:e vice ordförande, sven.ragnelid(a)svenskakyrkan.se
Kristin Nordström, kristin.nordstrom(a)svenskakyrkan.se
Linda Rapp Sjöberg, linda.sjoberg(a)svenskakyrkan.se

 
ERSÄTTARE

Arbetarpartiet socialdemokraterna:
Berndt Johansson, berndt.johansson(a)svenskakyrkan.se
Maivor Tidbeck, maivor.tidbeck(a)svenskakyrkan.se
Roger Karlsson, roger.karlsson2(a)svenskakyrkan.se
Rosita Olsson Palmberg, rositta.palmberg(a)svenskakyrkan.se
Lars Erik Holmberg, larserik.holmberg(a)svenskakyrkan.se

PoSk – Politiskt obundna i Svenska kyrkan:
Marie Ljustermo, marie.ljustermo(a)svenskakyrkan.se
Carl Gyllenhammar, carl.gyllenhammar(a)svenskakyrkan.se
Stellan Sandström, stellan.sandstrom(a)svenskakyrkan.se
Aina Österberg, aina.osterberg(a)svenskakyrkan.se

Borgerligt alternativ:
Conny Söderström, conny.soderstrom(a)svenskakyrkan.se
Ulf Ellnebrant, ulf.ellnebrant(a)svenskakyrkan.se
Jan Olov Sundström, jan-olov.sundstrom(a)svenskakyrkan.se

Levande kyrka:
Arne Ekstrand, arne.ekstrand(a)svenskakyrkan.se
Leif Lanner, leif.lanner(a)svenskakyrkan.se
Bertil Palmqvist, bertil.palmqvist(a)svenskakyrkan.se

Centerpartiet i Svenska kyrkan:
Henrik Olsson, henrik.olsson2(a)svenskakyrkan.se
Lars Göran Rutgersson, larsgoran.rutgersson(a)svenskakyrkan.se

Ersättare utan nomineringsgrupp:
Lennart Berneklint, lennart.berneklint(a)svenskakyrkan.se

 
Sammanträden

Kyrkofullmäktiges sammanträden är offentliga och hålls i allmänhet i Åkersberga kyrka. Normalt sammanträder fullmäktige tre gånger per år.