Smyckemed ett kors.

Which was the son of...

Nyhet Publicerad Ändrad

Konsert med Oscars Motettkör - söndag 26 mars

Berättelserna kring Marie Bebådelsedag handlar om inkarnationsmysteriet. Vi hyllar att Gud tar mänsklig gestalt genom en mänsklig mor. Ett lite svårare perspektiv på samma berättelse är den om en tonårsflicka som blir gravid utom äktenskapet. I kyrklig tradition hyllar man i det perspektivet Marias lydnad, vilket idag kan kännas svårt. Oscarkompositören Torsten Nilsson tar i sitt banbrytande verk Magnificat fasta på fruktbarhetssymboliken i bebådelsen och låter himmel och jord mätas i jordbävningslika klangkaskader. 

Marie bebådelsedag innebär också att det är nio månader kvar till jul. I kyrkan firar vi gudstjänst denna dag med julens färger och liturgiska melodier. Eric Whitacres Lux Aurumque fångar det gyllene ljus som skimrar över Maria och det nyfödda barnet. I Brittens Ceremony of carols möter vi både Maria och hennes nyfödde, men också Jesusbarnet som maktfaktor.

Strax innan det berömda julevangeliet inleder evangelisten Lukas med att nogsamt räkna upp Jesu stamtavla (Bibelns tråkigaste ställe). Detta är viktigt för att Messias enligt profetian skall vara av Davids hus. 75 namn blir det innan vi är framme till ursprunget – Gud. Arvo Pärts Which was the son of... är en dekonstruerad afroamerikansk spiritual som hypnotiskt upprepar ”Which was the son of...” hela vägen från Josef till Gud.

  • Torsten Nilsson: Magnificat
  • Arvo Pärt: Sieben Magnificat – Antiphonen, Which was the son of
  • Eric Whitacre: Lux Aurumque
  • Benjamin Britten: ur Ceremony of Carols
  • Oscars Motettkör
  • Oscar Rutberg, orgel
  • Pär Olofsson, dirigent
  • Oscarskyrkan
  • Söndag 26 mars 16:00
  • Fri entré

Läs mer om våra konserter

Konserter

Oscars församling har ett stort konsertutbud - hela året