Meny

Personal

Kontakta oss gärna! Via växeln kan vi hjälpa dig att hitta rätt person under telefontiden. Vet du vem du söker hittar du även alla kontaktuppgifter på denna sida.

Telefontid måndag till Torsdag 9.00-12.00

Vill du besöka oss på pastorsexpiditionen?

Ring först vår växel 0304–26 400 och beställ tid. Eller skicka oss ett mail på orusts.pastorat@svenskakyrkan.se 

 

Boka Vigsel och dop, begravning, gravsättning,

0304-26 400 knappval 1. orusts.pastorat@svenskakyrkan.se

 
Växel, boka församlingshem, anmälan till evenemang

0304 -26 400 knappval 2. orusts.pastorat@svenskakyrkan.se 
Alla övriga frågor - vi kopplar dig till rätt person. Boka lokaler för möten och andra samlingar, anmälan till vissa evenemang.   

 
Kyrkogårdsfrågor - Ny mejl direkt till kyrkogårdsförvaltningen!

0304 -26 400 knappval 3. orusts.grav@svenskakyrkan.se 
Det kan gälla gravskötsel, anmäla gravrättsinnehavare, förlängning av gravrätt, hitta gravplats på kyrkogården, skyltade gravar.

Här är vår personal uppdelade i respektive yrkeskategori.

Expedition och Administration

Christina Abrahamsson

Christina Abrahamsson

Svenska kyrkan på Orust

Assistent

Malin Berntsson

Malin Berntsson

Svenska kyrkan på Orust

Assistent

Anne-Marie Hultin

Anne-Marie Hultin

Svenska kyrkan på Orust

Förvaltningsassistent

Maria Stenborg Jonsson

Maria Stenborg Jonsson

Svenska kyrkan på Orust

Personalansvarig

Annika Tendahl

Annika Tendahl

Svenska kyrkan på Orust

Ekonomiansvarig

Anna Thorsteinsdottir

Anna Thorsteinsdottir

Svenska kyrkan på Orust

Fastighetsansvarig

Kommunikation och hemsida

Ellen Jansson Weist

Ellen Jansson Weist

Svenska kyrkan på Orust

Kommunikatör

Anna Mattsson

Anna Mattsson

Svenska kyrkan på Orust

Kommunikatör, IT-samordnare

Präster

John Alstersjö

John Alstersjö

Svenska kyrkan på Orust

Präst

Peter Artman

Peter Artman

Svenska kyrkan på Orust

Präst

Håkan Helleberg

Håkan Helleberg

Svenska kyrkan på Orust

Kyrkoherde, Präst

Egil Midtbö

Egil Midtbö

Svenska kyrkan på Orust

Präst

Patrick Rydsten

Patrick Rydsten

Svenska kyrkan på Orust

Präst

Åke Wiklund

Åke Wiklund

Svenska kyrkan på Orust

Präst

Diakoni

Karin Hansson

Karin Hansson

Svenska kyrkan på Orust

Diakon

Elin Johansson

Elin Johansson

Svenska kyrkan på Orust

Diakoniassistent

Karin Jonsson

Karin Jonsson

Svenska kyrkan på Orust

Diakoniassistent

Barnverksamhet

Margareta Martinsson

Margareta Martinsson

Svenska kyrkan på Orust

Församlingspedagog

Mer om Margareta Martinsson

Långelanda församling

Rebecka Persson

Rebecka Persson

Svenska kyrkan på Orust

Församlingsassistent

Mer om Rebecka Persson

Tegneby församling

Petra Pettersson

Petra Pettersson

Svenska kyrkan på Orust

Församlingspedagog

Mer om Petra Pettersson

Röra och Torps församlingar

Maria Samuelsson

Maria Samuelsson

Svenska kyrkan på Orust

Församlingspedagog, Pedagog

Mer om Maria Samuelsson

Morlanda och Tegnebys församlingar

Gunilla Svensson

Gunilla Svensson

Svenska kyrkan på Orust

Församlingspedagog

Mer om Gunilla Svensson

Stala församling

Frida Winther

Frida Winther

Svenska kyrkan på Orust

Församlingsassistent

Mer om Frida Winther

Stala församling

Musiker

Karin Birgersson

Karin Birgersson

Svenska kyrkan på Orust

Musiker, Kantor

Hans Blomberg

Hans Blomberg

Svenska kyrkan på Orust

Musiker, Kantor

Mer om Hans Blomberg

Myckleby och Långelanda församlingar

Görel Forsström

Görel Forsström

Svenska kyrkan på Orust

Musiker, Kantor

Mer om Görel Forsström

Stala

Maria Henriksson

Maria Henriksson

Svenska kyrkan på Orust

Musiker, Kantor

Mer om Maria Henriksson

Tegneby församling

Christoffer Lahrin

Christoffer Lahrin

Svenska kyrkan på Orust

Musiker, Kantor

Mer om Christoffer Lahrin

Röra församling

Kyrkogårsförvaltning

Anna Ek

Anna Ek

Svenska kyrkan på Orust

Kyrkogårdsassistent

Charin Sandström

Charin Sandström

Svenska kyrkan på Orust

Kyrkogårdsassistent

Melinda Skimmerhav

Melinda Skimmerhav

Svenska kyrkan på Orust

Kyrkogårdsassistent

Vaktmästare

Mats Abrahamsson

Mats Abrahamsson

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Mats Abrahamsson

Torps församling

Fredrik Andersson

Fredrik Andersson

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Fredrik Andersson

Morlanda församling

Erland Josefsson

Erland Josefsson

Svenska kyrkan på Orust

Kyrkogårdsarbetare

Mer om Erland Josefsson

Stala församling

Annica Larsson

Annica Larsson

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Annica Larsson

Tegneby församling

Annika Lundin

Annika Lundin

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Annika Lundin

Morlanda församling

Arvid Martinsson

Arvid Martinsson

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Arvid Martinsson

Myckleby församling, tjänstledig 1 november 2018-30 april 2019

Urban Olsson

Urban Olsson

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Urban Olsson

Tegneby församling

Solveig Pettersson

Solveig Pettersson

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Solveig Pettersson

Röra kyrka, träffas säkrast vardagar 9.45-10.15, 13.00-13.30

Jenny Strömberg

Jenny Strömberg

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Jenny Strömberg

Långelanda församling

Eva Wislander

Eva Wislander

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Eva Wislander

Myckleby församling

Peggy Årman

Peggy Årman

Svenska kyrkan på Orust

Vaktmästare

Mer om Peggy Årman

Morlanda församling

Lokalvård och Församlingsvärdinnor

Mona Karlsson

Mona Karlsson

Svenska kyrkan på Orust

Lokalvårdare/värdinna

Annika Stålendahl

Annika Stålendahl

Svenska kyrkan på Orust

Lokalvårdare/värdinna, Husmor