Ett verk skrivet av Robin Spurrier baserat delvis på Solsången av Franciskus av Assisi. För damkörsensemble, basklarinett, cello och liten orgel.
Även musik av bla Purcell och Holst framförs..
Medverkande:
Brännkyrka vokalensemble, Sten Westerlund, basklarinett, David Bukovinszky, cello, Erland Hildén, orgel, Robin Spurrier, ledning.
Robin skriver:
Lovprisningar - frid över detta hus komponerade jag 2023-2024. Idén tillkom efter att jag läst om de lovsångs-sällskap, compagnie de laudesi, som uppstod i Florens under 1200-talet i franciskansk anda. Dessa sångargillen sjöng på folkspråk i gudstjänster i kyrkorna, vid andakter i människors hem osv, i skenet av tända ljus. [...] Steget var därifrån inte långt till en fördjupning i Francesco d’Assisis (1181-1226) texter och värld. [...] I den sista satsen hör vi sjungas de ord som gråbröderna av Francesco själv ålagts att yttra vid sina hembesök: ”Frid över detta hus” (ur Lukas 10). Med det något sceniska moment som avslutar verket tar koristerna med sig ljuset och hoppet ut till publiken, och därmed både hem och bort, ut i en sargad värld som på vissa sätt förändrats ofantligt mycket, på andra sätt inte alls, sedan Francescos dagar. I år är det 800 år sedan han avled.”