Erik Lindstrand visar miniatyrer på Solliden
Lyssna

Skala 1:12 med Erik Lindstrand

En stor liten utställning på Solliden under december.

Erik Lindstrand visar sina miniatyrer i en utställning mellan 29 november och 21 december. Erik skapar små miniatyrmodeller av möbler, rum och ting som det är svårt att inte imponeras av. Så här beskriver Erik utställningen:

”Miniatyrer fascinerar. En spegel eller ett par skor i miniformat i handen väcker förundran och öppnar portar till fantasi och andra världar. Mitt intresse för det lilla väcktes redan när jag var barn och jag finner än i dag stor glädje i att skapa i det lilla, med papp, trä, textil och färg. Som konstvetare och historiker hämtar jag inspiration från svunna tider, antikviteter och konststilar. Det mesta bygger jag i skala 1:12 och jag skapar alltid ur fantasin. Jag gör inga exakta kopior utan låter fantasin flöda fritt. Detta är både terapi och en lisa för själen. Varmt välkommen att se mina skapelser på Solliden under december!”

Om du har Instagram kan du redan nu se Erik Lindstrand skapelser.

Erik Lindstrand finns på plats när det är vernissage, 29 november. Då kan du också boka plats på Sollidens annorlunda julbord.