Onsala kyrka och kyrkogård
Foto: Ulrika Tönnäng

Vi söker kyrkogårdsvaktmästare 100% tillsvidare

Onsala församling ligger ca 3,5 mil söder om Göteborg. I församlingen bor ca 14 000 invånare med många barn och unga familjer. Kyrkan och församlingshemmet ligger mitt i byn och har många gudstjänstfirare och en omfattande verksamhet. Här finns många frivilliga med ett stort engagemang och ett arbetslag med en god arbetsgemenskap.

Arbetsuppgifter

Onsala församling söker en kyrkogårdsvaktmästare på heltid. Arbetsuppgifterna består i huvudsak av skötsel av serviceverksamhetens gravar, skötsel av planteringar och allmänna ytor och administration av serviceverksamheten. Gräsklippning och trimning, skötsel av häckar, medhjälp vid gravgrävning kan förekomma. 

Vi söker dig som:

  • är ordningsam, flexibel, positiv och ansvarsfull
  • har utbildning inom park och trädgård, lägst gymnasienivå
  • har kunskap och erfarenhet av kyrkogårds- eller parkarbete, samt maskinvana
  • har kunskap om FAS Kyrkogård (eller liknande system)
  • har god fysik då arbetet periodvis är krävande
  • har körkort B

Vi ser gärna att du delar Svenska kyrkans värderingar.

Varaktighet/Arbetstid

Tillsvidareanställning heltid, med start efter överenskommelse. Årsarbetstid tillämpas.
Lön efter överenskommelse.
Rekrytering med intervjuer sker fortlöpande.

Fler upplysningar lämnas av:

Robin Lister, kyrkogårdschef, tel 0300–56 95 22, 0767–74 73 24

Välkommen med din ansökan till:

Onsala församling
Prästgårdsvägen 16
439 31 Onsala 
e-post: onsala.forsamling@svenskakyrkan.se