Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Öland

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Angående fällande dom

mot en tidigare anställd inom Svenska kyrkan på Öland

Med anledning av den information som publiceras i media vill vi, Svenska kyrkan på Öland, informera att den berörda prästen inte innehaft någon tjänst eller något vikariat sedan misstankarna om brott kom till vår kännedom i maj 2019.

Som arbetsplats går vi vidare i arbetet för att om möjligt förebygga liknande händelser. Det som hänt är en tragedi för alla inblandade. Svenska kyrkan tar självklart starkt avstånd från all sorts brottslighet och i synnerhet brott mot barn.

Mattias Rosenquist                                             Anna Lundin Leander

kyrkoherde Södra Ölands pastorat                   kyrkoherde Norra Ölands pastorat