West Pride
I år pågår West Pride mellan 5 och 11 juni. Kyrkan kommer delta i ett flertal aktiviteter och det finns något för alla, hoppas vi ses i vimlet!
LÖRDAG 3 juni kl. 14 Vem är man? – Konsert med Stockholms Gaykör
En berörande, tänkvärd, humoristisk och sprudlande föreställning om dimensionerna av att vara man. Musik av Billy Joel, Astor Piazolla, Hampus Nessvold, G. Verdi med flera. Medverkande: Stockholms Gaykör, Lars Storm, piano, Jerry Adbo, accordeon, Anci Hjulström, regi, Tony Margeta, dirigent. Fri entré.
Plats: Hagakyrkan
SÖNDAG 4 juni kl. 11 Mässa, tema relationer. Stockholms Gaykör medverkar. Tony Margeta, körledare, Lars Storm, musiker, och Gunnar Held, präst.
Plats: Hagakyrkan
SÖNDAG 4 juni kl. 11 Regnbågsmässa
Medverkande: VT Carlheim, Margareta Andreasson och Maria Löfdahl.
Plats: Härlanda kyrka
TORSDAG 8 juni kl. 15 Boksamtal med Johanna Wikberg
Johanna Wikberg berättar om sin bok Kristen och homosexuell – så funkar det!
Plats: S:t Jakobs kyrka
TORSDAG 8 juni kl. 18–19 Litterär salong Over the Rainbow – Joel Mauricio Isabel Ortiz
Joel Mauricio Isabel Ortiz samtalar om sin senaste bok Tillbedjan med Lars Gårdfeldt, präst i Carl Johans församling och hbtq-aktivist. Fri entré.
Plats: Trappscenen, Göteborgs stadsbibliotek
TORSDAG 8 juni kl. 18 Regnbågsmässa
Präst: Helena Demander, musiker: Svetla Tsvetkova.
Plats: Allhelgonakyrkan
FREDAG 9 juni kl. 14.30–17 Drop in-vigslar
Kom ihåg att ta med hindersprövning!
Plats: Mölnlycke kulturhus
FREDAG 9 juni kl. 16–17 Tala konst, tala liv
Samtal om utställningen En (sön)dag med Ester och Sion.
Plats: S:t Jakobs kyrka
FREDAG 9 juni kl. 18 Regnbågsmässa
Medverkande: Susanne Rappman, Johan Sköld, Ulrika Henkelman och gospelkören In his grace med flera.
Plats: Domkyrkan
🎉 LÖRDAG 10 juni kl. 13 Parad! 🎉
Kyrkan på West Pride går i Prideparaden.
Plats: På stan
TORSDAG 15 juni kl. 18–21 Regnbågsafton
18.00 Regnbågsmässa
18.45 Föreläsning av Johanna Öhman
19.45 Enjoy! – underhållning
20.15 Mingel – bubbel och babbel
Präst: Johanna Öhman, musiker: George Keczán och Karin Rosander.
Plats: Fässbergs kyrka
FREDAG 25 augusti kl. 18 Regnbågsmässa
En mässa som firar mångfalden och allas lika värde. Den första av höstens fyra olika temamässor om mångfald och inkludering. Präst: Pierre Sund, musiker: Karin M Nilsson.
Plats: Amhults kyrka
Utställning: En (sön)dag – med Ester och Sion
En serieutställning om och med dom två fiktiva kvinnorna Ester och Sion. Serien följer dom en dag från morgon till kväll och vi får lära känna dom genom deras samtal med varandra.
Utställningen är en del av projektet The Sentimental Friends som är ett projekt som utforskar lesbisk vardag, kultur och historia.
Konstnären bakom utställningen, Julia Westerberg, är född och verksam i Halmstad. Hon är utbildad på Konstfack i Stockholm och är bildkonstnär med stort fokus på narrativ.
Plats: S:t Jakobs kyrka
ONSDAG 7 juni, kl. 15–19
TORSDAG 8 juni, kl. 13–16
FREDAG 9 juni, kl. 14–17
LÖRDAG 10 juni, kl. 10–12
Drop in-vigslar 💍
Kom ihåg att ta med hindersprövning!
Plats: Kyrkan på Prides tält, Bältesspännarparken
TORSDAG 8 juni, kl. 17–19
FREDAG 9 juni, kl. 17–19
LÖRDAG 10 juni, kl. 15–17
Kyrkan på West Prides tält Pride Park finns i Bältesspännarparken. Kyrkan på Pride består av representanter från EKHO och flera olika kyrkor och samfund i Göteborg.