Femton filmer nominerade till Svenska kyrkans filmpris

Nyhet Publicerad Ändrad

Snart dags för en av årets stora filmhändelser, Göteborg International Film Festival, där Svenska kyrkan som vanligt delar ut sitt filmpris - Angelospriset. I år är femton filmer nominerade. Vinnaren får 50 000 kronor och den särskilt framtagna ikonen Angelos av Erland Forsberg.

Juryarbetet för Svenska kyrkans filmpris - Angelos sker veckan innan festivalen för att vinnaren ska kunna presenteras som en överraskning för både vinnare och publik vid filmens första visning under festivalen.

Den 23:e januari 2015 öppnar den 38:e filmfestivalen i Göteborg och den avslutas den 2:e februari. Filmbransch, cineaster och alldeles vanlig filmpublik får möta varandra och film från hela världen under de två välmatade veckor som festivalen pågår. Utöver film innehåller programmet seminarier, temasamtal, master classes och mycket annat.

Festivalen är den ledande i Norden. Förra året sålde man i runda tal 136 000 biljetter till de drygt 500 filmer som visades då. Svenska kyrkans filmpris delas ut för fjortonde gången.

Nominerade filmer och regissörer
THE GOLD BUG, Fia-Stina Sandlund,  Alejo Moguillansky
STRANDED IN CANTON, Måns Månsson
FILIP OCH FREDRIK PRESENTERAR: TREVLIGT FOLK,
Karin af Klintberg, Anders Helgeson
ÄVEN DE DÖDA HAR ETT NAMN, Bo Harringer
MY LIFE MY LESSON, Åsa Ekman
HIMMEL ÖVER FLOGSTA, Viktor Johansson
GHOST ROCKETS, Kerstin Überlacker, Michael Cavanaugh
JAG ÄR DUBLIN, David Aronowitsch, Anna Persson, Ahmed Abdullahi
STORM ÖVER ANDERNA, Mikael Wiström
SVENSKJÄVEL, Ronnie Sandahl
MIN LILLA SYSTER, Sanna Lenken
EVERY FACE HAS A NAME, Magnus Gertten
CEREMONIEN, Lina Mannheimer  
PERVERT PARK, Frida Barkfors, Lasse Barkfors
WINTER BOUY, Frida Kempff
  

Svenska kyrkan är i år medarrangör vid tre av festivalens seminarier på Pustervik.

Violence and resistance Måndag 26/1 10.00, Pustervik
The films Silvered Water, Syria Self-Portrait and Timbuktu, both screening at Göteborg Film Festival 2015, point to two ways of exercising power and violence – physical and psychological. How can exercise of power at different levels continue to become a part of everyday life and what strategies does one develop to survive and start a resistance in this environment? Can one find a way to reconciliation, even where the most terrible atrocities have been committed?

Participants: Ossama Mohammed, director Silvered Water, Syria Self-Portrait, Abderrahmane Sissako, director Timbuktu, Mats Utas, The Nordic Africa Institute and Marian Cabrejas, Crisis and Trauma Centre in Göteborg Moderator: Emanuel Furbacken, pastor, Uniting Church in Sweden.                                                   

A co-operation between Göteborg Film Festival and Gothenburg Interfaith Centre, Church of Sweden. The seminar will be held in English. 
  

Vindar över Baltikum Fredag den 30/1 10.45, Pustervik 
Filmen In the Crosswind av Martti Helde, som visas på Göteborg Film Festival, skildrar hur en grupp människor i Estland deporteras till Sibirien under andra världskriget och tvingas arbeta och leva under vidriga omständigheter. Filmen är baserad på en sann historia under en period då tusentals familjer splittrades. Vad var det som hände under denna period och hur ser situationen ut i de baltiska länderna ut idag? I panelen för att samtala om filmen deltar personer som på olika sätt har personliga erfaren- heter av sovjettidens politik.

Medverkande:
 Hain Rebas, professor i historia och tidigare försvarsminister i Estland, Malcolm Dixelius, journalist och Rysslandskännare, Maarja Talgre, kulturjournalist och författare. Moderator: Neta Norrmo, journalist.                            

Ett samarrangemang mellan Göteborg Film Festival och Svenska kyrkan. 

Min mamma är en man som heter James Fredag den 30/1 16.00, Pustervik
I filmen 52 Tuesdays av Sophie Hyde som visas på Göteborg Film Festival får vi följa 16-åriga Billie och hennes mamma Jean/James. James är transsexuell och genomgår en medicinsk process för att bli man. I Sverige genomgår varje år 50-70 personer denna process. Välkomna till ett samtal om transsexuellas livsvillkor och om omgivningens och familjens reaktioner.                                                                                                               
Medverkar gör Lars Gårdfeldt, präst i Svenska kyrkan som disputerade med avhandlingen "Hatar Gud bögar? Teologiska förståelser av homo-, bi- och transpersoner”, och André Olofsson, som för ett par år sedan könskorrigerades, samt Andrés mamma Ewa Thylander. Moderator: Mikael Ringlander, präst och projektledare för Kultursamverkan.                                                                           
Ett samarrangemang mellan Göteborg Film Festival och Svenska kyrkan.

Gå på seminarier med Svenska kyrkan!

Tuulikki Koivunen, Biskop emerita Härnösands Stift, Teol. Dr. 

Lena Runge, Filmklippare, klippdramaturg. Lektor vid Stockholms Dramatiska Högskola, samt diplomerad psykosyntesterapeut och Imago terapeut.

Mikael Ringlander, juryns ordförande. Präst, projektledare för Kultursamverkan Svenska kyrkan i Göteborgs Stift och Se människan. Fd pressfotograf.  

Charlotte Wells, Konstvetare och Svenska kyrkans handläggare för kulturfrågor, samt styrelseledamot av INTERFILM (International Interchurch Film Organization).