Foto: Gustaf Hellsing/Ikon

Beställ utlandskyrkans eget kaffe!

Svenska kyrkan i utlandet har, tillsammans med kafferosteriet Johan & Nyström, valt ut ett kaffe, som får vara utlandskyrkans alldeles eget. Du kan köpa det i vår webbshop.

Varför kaffe?

Det är vanligt att vi serverar kaffe i samband med gudstjänster och andra samlingar i Svenska kyrkans församlingar – både i Sverige och utomlands. Nu kan du passa på att berätta om att Svenska kyrkan finns utomlands genom att bjuda på kaffet eller genom att ge bort det som present. 

kaffets smak

Buena vista är en mjukt rostad och välbalanserad blandning med pigg, söt och lätt fruktig smak. Kaffet är mjukt rostat och innehåller bönor av olika ursprung - något som gör avtryck i smaken.

Om kaffet

Utlandskyrkans kaffe är rostat enligt metoden slow roast, vilket innebär att man rostar under en längre tid, istället för traditionellt. Johan & Nyström samarbetar med lokala kaffeodlare i flera länder, utan mellanhänder. Kaffet är fairtrademärkt och ekologiskt. Varje påse innehåller 500 g och kostar 99 kronor.

 

Beställ kaffet i webbshopen