Advent - vi väntar på att Gud ska komma och bli en av oss

Nyhet Publicerad Ändrad

Har du tänt din adventsstjärna och börjat förbereda dig inför julen? Adventstiden är en glad tid när vi väntar på att fira att Jesus föddes. Ordet advent betyder ankomst – vi väntar på någon som ska komma.

Hundratals körsångare och förbipasserande på Centralen i Stockholm stämde upp i julens och adventstidens sånger, en onsdagseftermiddag i december. Var med och sjung du också under advent och jul. Här kan du hitta gudstjänster och konserter och annat som är på gång i en församling nära dig >>  

Gudstjänster i tv >>

Genom julkalenderbloggen kan du följa med till några av Svenska kyrkans projekt som har målsättningen att fler barn ska få växa upp och vara friska och trygga.

Följ julkalenderbloggen

I vår digitala adventskalender delar Svenska kyrkans 14 biskopar med sig av tankar och funderingar i juletid.

Titta in i biskoparnas adventskalender