Nya träd på Hasslö kyrkogård.
På södra delen av den nya kyrkogården på Hasslö (i kvarter Nya A) har det stått tre Rosenhagtorn sedan den delen av kyrkogården anlades i slutet av 1960-talet. Dessa träd har under åren skadats och blivit fula.
I kyrkogårdsförvaltningens trädvårdsplan finns det en kartläggning över kyrkogårdarnas samtliga träd och dess skick. Nu var tiden inne att skicka en ansökan till Länsstyrelsen om att få byta ut dessa tre träd. Vi fick ett positivt besked och träden är nu utbytta mot tre Ginkgo Biloba av sorten Fastigiata Blagon, vilket är en pelarformad sort.
Ginkgo Biloba kallas även Kinesiskt tempelträd och är ett unikt träd som härstammar från kottepalmer och barrträd men har unika solfjäderformade blad. Dessa har en vacker grön nyans som övergår till en gnistrande gyllengul färg på hösten. Namnet ”Biloba” betyder ”två lober” och syftar på bladens hjärnlika form.
Den moderna Ginkgon är uppenbart nära släkt med påträffade fossil som är 270 miljoner år gamla, vilket gör trädet till ett av världens äldsta trädart. Det har länge odlats i Kina och flera har planterats vid olika tempel och tros vara mer än 1500 år gamla. I Centraleuropa och i södra England är ginkgoträd vanliga i parker och på kyrkogårdar.
Vi hoppas att dessa nyplanterade träd ska trivas på Hasslö kyrkogård och att besökare under många år ska få njuta av dem.