Lyssna

Lunchmusik i Fässbergs kyrka, 22 oktober, Konsert  i folklig ton med Duo Eira

Onsdag 22 oktober kl 12.00-12.40 i Fässbergs kyrka. Sänds även digitalt. En konsert  i folklig ton med Duo Eira.

En konsert  i folklig ton med Duo Eira; Frida Markusson, sax & piano och Lovisa Westbacke, sång & piano som delar toner och tankar om uppgivenhet, hopp och framtidstro.

Musik och texter om vår vackra jord och om att vara människa i klimatnödens tid, med doft av jord och det som spirar. Sax, sång, recitation, piano och en röd tråd. Om oro, uppgivenhet, men också om hopp och och trotsig glädje. Vi delar tankar, egna och andras, ”Gud såg att det var gott”- texter från biskop Anderas Holmbergs bok med samma namn och strofer av Margareta Melin. 

Under tiden för lunchmusiken pågår gaiautställningen i Fässbergs kyrka, en jordglob på 7 meter i diameter som hänger från taket inne i kyrkan. Mer information här: www.svenskakyrkan.se/molndal/gaia

Vi sänder live på Facebook, se länk:
www.facebook.com/svenskakyrkan.fassberg
Eller se sändningen via hemsidan:
www.svenskakyrkan.se/molndal/fassberg

Det finns möjlighet att köpa smörgås, kaffe och kaka för 40 kronor.
Om ni kommer i stort sällskap ber vi er kontakta oss i förväg så vi kan anpassa antalet smörgåsar.

Med reservation för ändringar.

Ansvarig: Karin Rosander

Gaia 2025

Nu kommer Gaia tillbaka. 13 oktober-2 november 2025 finns möjlighet att se konstverket i Fässbergs kyrka, Terrakottagatan 3B Mölndal. Sidan uppdateras löpande.

Karin Rosander

Karin Rosander

Musiker - Fässberg, Svenska kyrkan Mölndal

Mer om Karin Rosander

Organist, Samordnare för musik, Fässbergs församling