Arbetet för en nystart av Selångers pilgrimscenter pågår för fullt. En nyanställd präst, Elin Lockneus, jobbar tillsammans med församlingsherden Tove Norrfelt, för att en ny era på centret skall ta form.
– Selångers församling hade ett rekryteringsbehov av präster. Då valde vi att rekrytera en pilgrimspräst. Vars fokus är på pilgrimernas andliga behov, oavsett om de påbörjar en lång vandring i Selånger eller om de har Selånger som en rastplats på vardagens vandring., berättar Tove.
Även om mycket nytt tar plats så kommer vissa saker att kännas igen från tidigare. Utställningen ”Vandring i vikingatid” återöppnas med möjlighet till både egen rundtur och guidad visning.
Husets fantastiska restauranglokaler behålls intakta. Medelpads södra pastorat kommer att gå ut och söka efter en restauratör som kan driva en restaurang i pilgrimscentret. Genom att hitta en extern aktör säkerställs att inga medlemsmedel går till kommersiell verksamhet.
– Vi vet att det finns många som längtar efter att komma hit för att äta och fika igen. Det finns goda förutsättningar för den som har talang och kompetens att driva en restaurang i denna fantastiska miljö. Vi vill fortsätta att erbjuda besökare att fika och äta här. Att dela en måltid är också en kristen tradition, säger Tove Norrfelt.
På övervåningen i pilgrimscentrets byggnad finns en plats med en magnifik utsikt över Selångers dalgång.
– Här kommer det att skapas en böneplats, med ett dagligt böneliv. Min tanke är att det ska vara pilgrimscentrets hjärtslag och att pilgrimer liksom Sundsvallsborna skall veta att någon ber för dem varje dag, säger Elin Lockneus.
För att ge både pilgrimer och församlingsbor bättre service kommer lokalerna att anpassas till de nya verksamheterna som tar plats. Det görs för att knyta
församlingslivet närmare pilgrimsverksamheten och öka närvaron i pilgrimscentret. I huset ska både anställda och ideellt engagerade ta plats då den tidigare konferensdelen kommer att inrymma en församlingsexpedition.
- Selångers pilgrimscenter är idag en del av Svenska kyrkans verksamhet och en levande pilgrimsrörelse. Nu lägger vi kraft på pilgrimernas och selångerbornas behov av kyrkan. Det finns andra aktörer som kan driva konferensverksamhet. Vi vill vara en kyrka för pilgrimer och dem som bor och vistas i Selånger. Eftersom arbetet i pilgrimscentret finansieras med medlemsavgiften i församlingen är det viktigt att vi använder de medlemsmedel vi har på ett ansvarsfullt sätt, säger församlingsherde Tove Norrfelt.
Planen är att Selångers pilgrimscenter ska öppna på nytt under våren.
- Med rimlig sannolikhet kommer det att ske mellan påsk och midsommar. Vi lovar att inte smygöppna, det kommer bli riktigt känt när vi har ett exakt datum klart. Säger både Tove och Elin som ser fram mot pilgrimscentrets nystart.