Lyssna

Nyhet / Publicerad 1 juli 2025 / Ändrad 3 juli 2025

Runstenar och Albertus Pictors målningar

Välkommen till ett föredrag om runstenarna vid Odensala kyrka och Albertus Pictors målningar i kyrkvalven lördag den 6 september.

Välkommen till ett föredrag om runstenarna vid Odensala kyrka och Albertus Pictors målningar i kyrkvalven lördag den 6 september.

Runstenar står ibland intill de kristna medeltida kyrkorna. När det gäller Odensala finns här runstenar både i och utanför kyrkan. En av dem upptäcktes så sent som 2012 som en del av kyrkogårdsmuren. Varför finns det så ofta runstenar vid medeltida kyrkor? Finns det ett samband?

Målningarna i kyrkan är gjorda av Albertus Pictor som är medeltidens mest kände målare. Hans stora gärning var att han målade i valv och väggar i omkring 30 kyrkor i Mälardalen. Många målningar blev senare överkalkade, men i ett fåtal kyrkor är de intakta. En av dem är Odensala kyrka.

Föreläsare: Daniel Sahlén, arkeolog och Rebecka Walan konstintendent. Båda från Stockholms läns museum.

Efter föredraget bjuder församlingen på kaffe i församlingshemmet.

Program
Odensala kyrka lördag den 6 september

Klockan 13.30–14.00 Andakt

Klockan 14.00–15.00 Föredrag med Stockholms läns museum.

Klockan 15.00–16.00 Kaffe i Församlingshemmet.

Om du är intresserad av medeltida kyrkor kan du kika in på Stockholms läns museum utställning om medeltida kyrkor i Stockholms län.

https://stockholmslansmuseum.se/utstallningar/medeltidakyrkor/