Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Välkommen till Mariestads församling Besöksadress: Nygatan 23, 54231 Mariestad Postadress: Box 2, 54221 Mariestad Telefon: +46(501)390500 E-post till Välkommen till Mariestads församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Begravning

Att förlora en anhörig innebär ofta ett känslomässigt kaos samtidigt som många praktiska saker måste ordnas.

I Mariestads församling arbetar präster och diakoner som har till uppgift att stödja anhöriga i samband med ett dödsfall. Du är alltid välkommen att kontakta oss både för samtal kring sorgen och sorgearbetet och även senare när kanske en lång tid passerat sedan dödsfallet och begravningen.

Willem-Jan Fens   präst   0501-39 05 01  
willem-jan.fens@svenskakyrkan.se

Monika Hedlund   präst   0501-39 05 03  
monika.hedlund@svenskakyrkan.se 

Olle Ohlsson   präst   0501-39 05 04  
olle.ohlsson@svenskakyrkan.se

Erika Ogenholt   präst   0501-39 05 02
erika.ogenholt@svenskakyrkan.se

Sofia Larsson   präst   0501-39 05 05
sofia.b.larsson@svenskakyrkan.se

Solveig Bäckman   diakon   0501-39 05 08 solveig.backman@svenskakyrkan.se

Camilla J. Ivarsson   diakon   0501-39 05 07 camilla.ivarsson@svenskakyrkan.se

Om du vill boka en begravning

Kontakta Kyrkogårdsförvaltningen
0501-39 05 50 eller mariestads.kgf@svenskakyrkan.se