Tillsammans med Judiska Ungdomsförbundet, JUS, förmedlar Forum för levande historia berättelser om hur det är att vara ung svensk jude idag.
Utställningen bygger på berättelser från instagramkontot @stoltjude. Ett stafettkonto som drivs av JUS där unga judar med olika bakgrund och erfarenheter delar med sig av tankar och upplevelser, en vecka i taget.
I myllret av alt från barndomsminnen till framtidsdrömmar framgår det att det för många känns viktigt att både berätta och visa stolthet i en utmanande och omvälvande tid.
2025 markerar 250 år av judiskt liv i Sverige. En mängd olika organisationer, församlingar, myndigheter, kommuner, muséer, teatrar och många andra är med och skapar engagemang under jubileumsåret och sprider kunskap om judisk kultur, tradition och liv sedan 1775.
Förum för levande historia samarbetar med Judiska centralrådet kring jubileumsåret.
– Lördag 11/10 vernissage kl. 14-17.
– Lördag 18/10 kl. 14: Peter Vig, medlem i Judiska församlingen i Malmö, talar på temat ’svensk judisk identitet år 2025’, med särskild utgångspunkt i utställningen@stoltjude.
– Kl.18: Klezmertrion Kv. Arken spelar drömsk klezmer.
Utställningen visas 11/10–25/10 på The Room, Hyllie Boulevard 11C.
Kontakt: Catherine Larsson