Lyssna

Nyhet / Publicerad 22 september 2023

Svenska kyrkan Malmö står bakom protestaktion mot angiverilagen

På söndag 24 september kl 14 arrangeras en demonstration mot angiverilagen på Stortorget i Malmö. Demonstrationen är opolitisk och arrangeras av Ensamkommandes förbund och Amnesty International Malmö. Flera organisationer, fackförbund och civilsamhället sluter upp och protesterar.

Svenska kyrkan Malmö står bakom protestaktion mot angiverilagen
Den 24/9 klockan 14 arrangeras en demonstration mot angiverilagen på Stortorget i Malmö. Liknande demonstrationer har arrangerats i Stockholm och Göteborg, varav cirka 2000 personer deltog i den i Stockholm och det är över 3000 intresserade till demonstrationen i Göteborg. Alla demonstrationerna är politiskt obundna och inkluderar framför allt fackförbund och civilsamhällesorganisationer.
 
Kortfattat innebär aktionen en protest mot att regeringen tillsammans med Sverigedemokraterna förbereder en angiverilag som tvingar offentligt anställda att anmäla papperslösa till Polisen och Migrationsverket. En anmälan som skulle leda till tvångsutvisning – ofta till förtryck, diktatur och livsfara. Detta skulle innebära att vårdpersonal skulle tvingas ange sina patienter, lärare sina elever och socialsekreterare sina klienter. Svenska kyrkan Malmö står bakom denna protestaktion.

På facebook hittar du evenemanget om demonstrationen som arrangeras av Ensamkommandes förbund och Amnesty International Malmö  https://fb.me/e/44yeasDcf