Julkrubban i S:t Petri kyrka.
Foto: Svenska kyrkan Malmö

Petrikörer med i P2:s julsatsning

S:t Petri Ungdomskör (SPUK) och Petri Femme finns med i Sveriges Radio P2:s stora julsatsning. Den 23 december kan du lyssna till körernas konsert "Ljuset lyser i mörkret". Här är programmet till 10 januari.

Klassisk julmusik fram till annandag jul

Sveriges Radio P2 satsar extra mycket på klassisk julmusik i år. Det kommer att höras i programmen redan från fredag 27 november, till exempel i P2 Klassiskt på eftermiddagarna som uteslutande kommer att spela klassisk julmusik fram till annandagen.

Körer från S:t Petri medverkar i SVERIGEs RADIOS julsatsning

I P2:s programlista återfinns S:t Petri Ungdomskör (SPUK) och damkören Petri Femme. 23 december kl. 19 sänder Klassiska konserten i P2 deras konsert Ljuset lyser i mörkret –julkonsert från Malmö under ledning av Alexander Einarsson och med Carl Adam Landström på orgel och piano. 

RELATERAD INFORMATION