Foto: Mathilda Ahlberg

Artikel i Sydsvenskan: Gud har alltid jour – hjälper diakonen att minska stressen

Nyhet Publicerad

Nöden är oändlig och resurserna är ändliga. Ebba Älverbrandt, 45, tar Gud till hjälp mot stressen i sitt arbete som diakon i Fosie kyrka. Där möter hon människor från ett av Sveriges fattigaste områden.

Artikeln är publicerad i Sydsvenskan 28 augusti 2023. Text: Alva Mårtensson 

Det är också många som drar i Ebba Älverbrandt när hon går mellan möten, eller ska gå ner i kafeterian och hämta te. Då kan hon känna sig otillräcklig, som om hon inte har tid att prata med folk, trots att hela dagarna är uppbokade i möten med personer hon stöttar.

Men så fort hon får vara närvarande så försvinner stressen.

– Jag kan stå vid en minnesplats efter en skjutning där blodet ännu inte är borta, och barnen står och tittar. Men det berör inte den stressen, för jag är där hundra procent.