Volontärträff med mersmak
Frivilligt arbete är ett kännemärke för Svenska kyrkan på Mallorca. Frivilliga insatser gör författarträffar, samtalsgrupp och mycket annat möjligt, för att inte tala om den årliga och mycket uppskattade basaren.
Stämningen var hög när församlingen på torsdagskvällen den 21 september bjöd in gamla och nya frivilliga till gemensam träff.
Ett särskilt tack, med blombukett, tal och sång, gick till två supervolontärer, nämligen Inger Ballinas och Janne Winblad von Walter. Inger Ballinas kom till Mallorca redan 1964 och har funnits med i kyrkans arbete i nu mer än fyrtio år!
Intresset för frivilliga insatser verkar hålla i sig och flera nya anmälde intresse för att baka, göra sjuk- eller hembesök, sköta om praktiska saker i kyrkan mm.
Vill du också bli frivillig medarbetare, skriv till mallorca@svenskakyrkan.se!