Hur kommer man åt segregation och utanförskap? Hur skapar man större delaktighet i lokalsamhället? I Perstorp finns en rad utmaningar: En stor andel fattiga bor i utsatta områden med hög arbetslöshet, låg utbildningsnivå med mera.
Synliggöra de utan röst och skapa förändring
-Vi har velat föra samman de som arbetar socialt, de som forskar inom området med framför allt de som lever i områden präglade av utanförskap. Vi vill synliggöra och höra de som inte har någon röst. Det finns en väldig vilja till att göra nytt i Perstorp. Förändring är ledstjärnan för vårt arbete i församlingen, betonar kyrkoherde Magnus Nordström.
-Hur ofta får man chansen att ha kompetenta forskare, förvaltningschefer och boende på en ort med på ett sådant här förändringsarbete? Oss veterligt är det något helt nytt för universitetsfolket att jobba tillsammans med en församling på det här viset. När olika parter i samhället möts kan en dynamik uppstå som kan leda till förändring, säger Magnus.
Projektet, som startade våren 2025, har vuxit fram ur det som internt kallas för Perstorpsnätverket. Nätverket består av olika parter från civilsamhället: kuratorer från kommunen, representanter från Röda korset, Rädda barnen med flera. Man träffas oftast en gång i månaden för att skapa synergieffekter i det sociala arbetet. Man kartlägger vad respektive part gör och ser vad som kan göras gemensamt.
Koppla forskare till konkret socialt arbete
-Startpunkten för den satsning vi gjort i vår var att folk från universitetet besökte oss och blev mycket intresserade av vårt diakonala arbete. Utifrån det kom tankar på att koppla ihop Akademien med verksamheten i Perstorps församling. Vi ville sammanföra den kunskap som forskarna besitter med den empiri som vi har erfarenhet av, förklarar församlingspedagogen Mikael Andersson.
En plan drogs upp om att hålla två seminarier med målet att synliggöra, förebygga och motverka social utsatthet och segregation för att sedan i nästa steg konkretisera, hitta nya vägar och nya lösningar.