Alla konserterna är gratis.
Torsdag 2 juli kl. 19.00 - ”Gospelglädje i sommartid ”
med Rejoice Gospel Choir, under ledning av Julia Torngren
När sommaren står i full blom gästar Lundakören Rejoice Gospel Choir med ett medryckande och innerligt musikaliskt program.
Kören som bildades redan 1989 vill med en blandad repertoar av gospel och soul förmedla glädje, kraft och mening. Kören är inte bunden till någon kyrka eller församling, utan står på egna ben där livskraften är upp till körmedlemmarnas engagemang.
Torsdag 9 juli kl. 19.00 - Tom Baker
Vi bjuds på svängig bluegrass och country-musik ur den amerikanska traditionen. 3-stämmig sång, vacker fiolmusik och stor spelglädje!
Hanna Forsblad, sång, fiol, gitarr, banjo och autoharp
Mats Larsson, sång, dragspel
Thomas Carlström, sång, gitarr, mandolin och banjo
Torsdag 16 juli kl. 19.00 - När cellon sjunger
Cellisten Lyssa Davidsson och pianisten Yuka Ichikawa bjuder in till När cellon sjunger – en konsert med lyrisk klassisk musik, där cellon får ta rollen som den mänskliga rösten.
Konsertens kärna är Robert Schumanns Fantasiestücke, ett romantiskt verk fyllt av innerlighet och poesi. Runt detta formas ett program inspirerat av sång, opera och vokalmusik – melodier som ursprungligen sjungits, eller som bär ett tydligt sjungande uttryck.
Musiken är vald för kyrkorummets klang och närhet, samt bjuder på en varm, uttrycksfull stund där cellon får tala, andas och sjunga.
Lyssa Davidsson, cello
Yuka Ichikawa, piano
Lyssa Davidsson
Efter inledande studier i medicin valde Lyssa Davidsson att helt satsa på en karriär som cellist. Hon har studerat musik vid McGill University i Kanada samt vid Royal College of Music i England och har spelat i orkestrar i Montréal, London, Edinburgh, Glasgow och Dublin. Hennes cellospel har belönats med flera utmärkelser. Lyssa arbetar i dag som alternerande stämledare i Malmö Operas orkester och är initiativtagare och organisator av den nyskapade Cello Festival Skåne.
Yuka Ichikawa
Yuka Ichikawa har framfört konserter runt om i Sverige, Danmark, Japan och Polen. Hon jobbar som lärare i instudering och interpretation på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium i Köpenhamn, samt Malmö Latinskola. Dessutom undervisar hon i piano på Limus Musikskola i Lund. Hon studerade musik med piano på Musashino Academia Musicae i Tokyo, Akademin Muzyczna im. Fryderyka Chopina i Warszawa samt Det Kgl Danske Musikkonservatorium i Köpenhamn och sedan orgel på Sjaellands Kirkemusikskole i Roskilde. Hon älskar att spela kammarmusik!