Kyrkofullmäktige - ledamöter och sammanträden

Kyrkofullmäktige är högsta beslutande organ för Lunds pastorat, Svenska kyrkan i Lund. Ledamöter och ersättare väljs i kyrkoval vart fjärde år. Domprosten deltar i kyrkofullmäktiges sammanträden, men inte i besluten.

Kungörelser

med föredragningslista

Bilagor till kyrkofullmäktiges sammanträde den 14 december 2021 hittar du här:

Bilaga 12

Bilaga 21

Bilaga 22

 

 

Bilagor till kyrkofullmäktiges sammanträde den 18 november 2021 hittar du här:

Bilaga 4a

Bilaga 4b

Bilaga 5

Bilaga 6

Bilaga 7

Bilaga 8

Bilaga 9

Bilaga 10

Bilaga 11

Bilaga 11a

Bilaga 12

 

Bilagor till kyrkofullmäktiges sammanträde den 13 september 2021 hittar du här:

Bilaga 8

Bilaga 9

Bilaga 10

 

Bilagor till kyrkofullmäktiges sammanträde den 10 november 2020 hittar du här:

Bilaga 7.

Bilaga 8.

Bilaga 9.

Bilaga 10.

Bilaga 11.

Bilaga 12. 

Kyrkofullmäktige för Lunds pastorat

I Lund samverkar sju församlingar i ett pastorat. Kyrkofullmäktige är det högsta beslutande organet i pastoratet.

I kyrkofullmäktige ingår ledamöter och ersättare som röstats fram i kyrkovalet av de röstberättigade i församlingarna. Kyrkofullmäktiges sammanträden är offentliga.

Sammanträden 2022

  • 15 februari 
  • 26 april
  • 17 maj - Bokslut 
  • 15 november - Verksamhetsplan och Budget  
  • 6 december 

Kyrkofullmäktige sammanträder kl. 18:30 och dess möten är offentliga.

Nyvalda kyrkofullmäktige för mandatperioden 2022 - 2025 sammanträdde den 14 december kl. 18.30 i Hörsalen, Domkyrkoforum. 

Ledamöter, 2022 - 2025 

  • Cecilia Åkesson, ordförande (POSK)
  • Christoffer Stenström, förste vice ordförande (BA)
  • Klara Kursis, andre vice ordförande (ÖKA)
  • Monica Molin (S)
  • Ullabell Ahl (S)
  • Joakim Twete (S)
  • Ann-Margreth Olsson (S) 
  • Lars-Rolands Karlsson (S) 
  • Edvina Palmcrantz (S) 
  • Lars-Mikael Adrian (S) 
  • Helena Charchafche (S) 
  • Anneli Andersson (BA)
  • Karl Melin (BA) 
  • Karin Mattson (C)
  • John Lager (C)
  • Ingbritt Gustafsson (C)
  • Mikael Löwegren (FK)
  • Samuel Flyman (FK)
  • Maria Edholm (POSK)
  • Mats Leijman (POSK)
  • Ylva Hedin Larsson (POSK)
  • Jan Sternby (POSK)
  • Kenneth B Ferm (POSK)
  • Nils Gårder (POSK)
  • Samuel Körner Lilja (POSK)
  • Marita Jönsson (POSK)
  • Jonas Eriksson (POSK)
  • Kristina Tyrberg (ViSK)
  • Nilla Bolding (ViSK)
  • Ann-Charlotte Miller (ViSK)
  • Anna Wramby Nihlgård (ÖKA)
  • Joakim Månsson Bengtsson (ÖKA) 
  • Elise Solberg (ÖKA) 

Ersättare

Ersättarna kallas in till tjänstgöring i nämnd ordning inom varje nomineringsgrupp.

Arbetarepartiet - Socialdemokraterna (S)

  1. Lars Westerberg
  2. Andreas Brodin
  3. Eva S Olsson
  4. Mats Nilsson   

Borgerligt alternativ (BA)

  1. Ulla-Britt Ströman
  2. Markus Benner Lundqvist 

Centerpartiet (C)

  1. David Liljedal
  2. Anders Ebbesson 

Frimodig kyrka (FK)

  1. Sofia Högstrand 
  2. Johan Lundberg 

Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan (POSK)

  1. John Sunnqvist  
  2. Per Runeson
  3. Elisabet Bexell
  4. Mats Berg
  5. Bernt Borgestig 

ÖPPEN KYRKA - en kyrka för alla (ÖKA)

  1. Patrik Andersen 
  2. Martin Wallén  

KYRKOFULLMÄKTIGES VALBEREDNING 2022 - 2025 

LEDAMÖTER

  1. Maria Edholm (POSK), ordf. 
  2. Lars-Mikael Adrian, vice ordf. 
  3. Anna Wramby Nihlgård (ÖKA)
  4. Ulla-Britt Ströman (BA)
  5. John Lager (C) 
  6. Ann-Charlotte Miller (ViSK)
  7. Samuel Flyman (FK)

 

ERSÄTTARE

  1. Samuel Körner Lilja (POSK)
  2. Lars-Mikael Adrian (S) 
  3. Klara Kursis (ÖKA)
  4. Markus Benner Lundqvist (BA)
  5. Karin Mattson (C)
  6. Nilla Bolding (ViSK)
  7. Mikael Löwegren (FK)