Ungdomskörlåt på fyra samiska språk

Nyhet Publicerad Ändrad

I veckan släppte Lycksele Soul Children låten "Enade" på Spotify. Den nyskrivna låten har en refräng som sjungs på fyra samiska språk. Fler körer är välkomna att använda låten.

Lycksele Soul Children har spelat in en låt, "Enade", som är helt nyskriven av Elsa Bäckström. Den kom till efter samtal med unga samer och refrängen sjungs både på sydsamiska, umesamiska, nordsamiska och lulesamiska.

– Tematiken hämtades från uppenbarelseboken, att alla stammar, länder och folk tillsammans ska prisa Hans namn. Versernas budskap känns viktiga: ”Vi står här enade tillsammans” och ”Du och jag, vi behöver gå med andra. För det finns en plan som familj har vi varandra”, säger Marie Axelsson, församlingspedagog på Norrängskyrkan i Lycksele.

Låten släpptes på Spotify måndag den 27 mars och inom kort ska kören spela in en musikvideo. Den som är intresserad kan köpa noterna för 40 kr, via Katarina Bergqvist, kantor i församlingen.

 

Lycksele församling

Välkommen till oss!