Foto: Johannes Frandsen/ikon

Fira påsk - där du är

Nyhet Publicerad Ändrad

Påsken 2020 kommer att bli annorlunda i stora delar av världen. På många håll kan vi inte mötas i kyrkorna. Titta på denna nya guide, Fira påsk - där du är, som du kan tipsa om till församlingsmedlemmar och skriva ut i pappersformat.

Våra stiftsadjunkter Maria Klasson Sundin och Pär Parbring har satt ihop guiden Fira påsk - där du är som innehåller psalmer, bibeltexter och böner för gudstjänstfirande hemma och som ett komplement till det digitala utbudet. 

Biskop Åsa Nyströms tankar kring Fira påsk - där du är:
- Vi hör att många gärna vill ha en text framför sig, alla är inte med i sociala medier, alla har inte teknikkunskap eller möjligheter. En text kan också ligga framme på köksbordet som en påminnelse om sin församling, den större gemenskapen och om Gud själv. 

Kanske har ni i er församling, eller du som anhörig, möjlighet att skriva ut den i pappersformat eller att posta eller lämna i brevlådan hos någon som tillhör riskgruppen? 

Läs, ladda ner och skriv ut guiden här.

Glad påsk önskar vi och våra 56 församlingar i Luleå stift!