- Sjuorna är jättebra engagerade i våra övningar men det är viktigt att arbetet och samtalet fortsätter även efter vårt besök i klassen, säger Sophia Marklund Ehlin Sophia Marklund Ehlin och Ulrika Asp, båda pedagoger i Luleå domkyrkoförsamling om Kärleken är fri, ett projekt där man gör klassrumsbesök till alla sjundeklassare i kommunen för att prata om allt från hedersförtryck till att bli allmänt kontrollerad i sitt livsutrymme.
Tillsammans med representanter från Rädda Barnen Region Nord, Luleå kommuns socialförvaltning, Rfsl Luleå, Freda, Tjejjouren Luleå, Ung i Luleå och Polisen Norrbotten med flera möter man 13-åringarna men även andra årskullar då man också har ett korridor- häng och tipsrunda där alla får delta.
- Vi börjar med en aulapresentation för årskurs 7 som ju är i fokus. Därefter följer klassrumsbesök, korridorhäng och tipsrunda – och i korridoren och vid tipsrundan träffar vi alla barn på skolan och då har vi chansen att byta några ord om hedersförtryck. När vi är i klassrummen deltar även skolans kurator och pedagogerna, berättar Sophia Marklund Ehlin.